YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'da 3 Türk boğuldu
İspanya'da 3 Türk boğuldu
14 Nisan 2015 00:04
İspanya'nın güneyindeki Marbella kentine 2 haftalık bir program için gelen engelli Türk öğrenci grubundan 3 kişi denizde boğularak hayatını kaybetti.
Türkiye'den gelen sağır ve dilsiz 10 kişilik engelli öğrenci grubu ile başlarındaki 2 ögretmenin Marbella'da deniz keyfi faciayla sonuçlandı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, şehir merkezine yakın "La Venus" plajında denize giren gruptan 18 ve 19 yaşlarındaki 2 sağır genç ile 30 yaşında olduğu belirtilen bir öğretmen boğularak can verdi.

Aynı yerde akıntıya kapılan 18 yaşındaki bir genç de sahilde güneşlenenler tarafından ağır yaralı olarak kurtarıldı. Yaralı gencin hastaneye kaldırıldığı ve tedavisinin yoğun bakımda sürdüğü bildirildi.

Olayla ilgili konuşan 112 Acil Yardım Servisi çalışanları denizin çok dalgalı olduğunu ve trajik olayın yaşandığı sırada bölgede ne can kurtaran ne de sahil güvenlik yetkilisinin bulunduğu bilgisini verdi. 

Öte yandan Türk grubun, Marbella'daki "Aspandem" zihinsel engelliler derneğinin işbirliğiyle düzenlenen aktivitelere katılmak için geçtiğimiz hafta İspanya'ya geldiği ve programları gereği bu hafta sonu dönmelerinin öngörüldüğü belirtildi. 

İspanyol polisi ve savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, cesetlere otopsi yapıldıktan sonra Türkiye'ye gönderilmeleri işlemlerinin gerçekleştirileceği öğrenildi.

Olayın hemen ardından harekete geçen Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği'nin İspanyol yetkililer ve Marbella'daki mağdur Türk grupla görüşme içinde olduğu ve yarın sabah bir diplomatın bölgeye gönderileceği kaydedildi.

İspanya'da hayatını kaybeden 3 Türk eğitim için oradalarmış

İspanya'da hayatını kaybeden 3 Türk'ün, Gelibolu ilçesinde, Anafartalar İşitme Engelliler İlköğretim Okulunda faaliyet gösteren Gelibolu Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesinin öğretmeni ile 2 öğrencisi olduğu belirtildi.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Engelli Bireylere Dönük İstihdam Edilebilir Mesleki Becerileri Kazandırma"  projesi kapsamında, İspanya'nın güneyindeki Marbella kentine giden işitme engelli öğrenciler Şakir Çelik (19), Serdar Fidan (18) ile öğretmen Ümit Nalbant'ın (29) girdikleri denizde boğulduğunu söyledi.

Vali Çınar, İspanya'daki büyükelçiyle görüştüklerini belirterek, "Gerçekten üzücü bir olay. Büyükelçimiz olayla ilgileniyor. Gelibolu'dan da 2 öğretmen arkadaşımız İspanya'ya gitti" dedi.

Öte yandan, aynı bölgede akıntıya kapılan bir öğrencinin de hastanede tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler