YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya ve İngiltere'den Cebelitarık gerginliği
İspanya ve İngiltere'den Cebelitarık gerginliği
15 Kasım 2012 23:26
İspanya'nın güneyinde, İngiliz kolonisi altında özerklik statüsü bulunan Cebelitarık, İspanya ile İngiltere arasında yeni bir polemiğe neden oldu.

 Cebelitarık ve İspanya karasularında son dönemde yaşanan balık avlama sorunu, İspanya ve İngiltere arasında giderek büyüyen diplomatik bir mesele haline dönüştü. Her iki ülkenin dışişleri bakanları karşılıklı olarak diğerinin büyükelçisini çağırdı.

İngiltere'den 13 Kasım'da Cebelitarık karasularına, İspanyol deniz kuvvetlerine ait bir savaş ve gümrük muhafaza gemisinin girmesini ''provokatörlük'' olarak niteleyen bir açıklama yapılmıştı. İspanya'nın Londra Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırılmış, İspanyol gümrük muhafaza gemisinin Cebelitarık karasularunda bir balıkçı teknesini durdurduğu ve bir süre alıkoyduğu belirterek, Cebelitarık deniz polisinin teknede bulunan 4 kişinin güvenliğini sağlamak için müdahale etmek zorunda kaldığı savunulmuştu.

İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, İspanyol balıkçıların bölgede rahat bir şekilde balıkçılık yapmalarını garanti altına almak ve ''bölgedeki gelişmelerden duyulan endişeyi göstermek'' için İngiltere'nin Madrid Büyükelçisi'nin çağrıldığı belirtilmişti.

aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler