YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya diken üstünde
İspanya, olası bir terör saldırısına karşı alarmı orta düzeye çıkardı.
İspanya diken üstünde
30 Aralık 2009 / 00:44 Güncelleme: 30 Aralık 2009 / 00:55

İspanya İçişleri Bakanlığı, olası bir terör saldırısına karşı ülke genelinde alarmın orta düzey olarak açıklanan ''2''ye çıkarıldığını duyurdu.

İspanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, anti terörizm alarmının ''2''ye yükseltilmesinin nedeni olarak, İspanya'nın 1 Ocak'tan itibaren AB dönem başkanlığını yürütecek olmasıyla bağlantılı olarak ETA örgütünün saldırı yapma riskinin bulunması ve son dönemlerde ABD yönlü uçuşlarda uluslararası terörizm kuşkulu olayların görülmesi gösterildi.

Alarm kapsamında, ''vatandaşların güvenliğini ve düzeni bozmaya yönelik herhangi bir girişimin önlenmesi için güvenlik önlemlerinin ve kontrollerin artırılacağı'' bildirildi.

Bu arada İspanya Resmi Haber Ajansı EFE, terörle mücadele polisinin hazırladığı ETA ile ilgili bir raporu yayımladı. Söz konusu rapora göre İspanyol polisi, ETA'nın bakanlık veya jandarma binasına terörist saldırı ve bir kişiyi kaçırma planladığı yönünde uyarıda bulunurken, herhangi bir tarih veya net bir hedef belirtilmedi.

İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba da dün yapılan güvenlik konseyi toplantısında sonra basına açıklamasında, İspanya'nın üstleneceği AB dönem başkanlığı sırasında ETA'nın ''gösterişli bir saldırı'' veya ''adam kaçırma eylemi'' yapabileceği uyarısında bulunmuştu. Rubalcaba'nın sözleri, ''İlk kez İspanya'da tarihinde bir içişleri bakanı bu şekilde halkı kaygılandıran açıklamalar yapıyor. Oysa kaygılı olması gerekenler teröristlerdir. Kaygılıymış gibi görünmesi gereken son kurum ise içişleri bakanlığıdır'' diyen ana muhalefetteki İspanya Halk Partisi tarafından sert dille eleştirildi. AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler