YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“İslam’la terör arasında bir bağ yoktur”
“İslam’la terör arasında bir bağ yoktur”
“İslam’la terör arasında bir bağ yoktur”
20 Mart 2008 / 11:50 Güncelleme: 20 Mart 2008 / 00:00

Independent Gazetesi yazarlarından Robert Fisk, Haçlılar’ın ‘katil ruhunun’ Ortadoğu’da kol gezdiğini yazdı.Robert Fisk kimdir?
Independent gazetesinin 60 yaşındaki Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, dünyanın en ünlü gazetecilerinden. Uluslararası gazetecilikte otuz yıllık tecrübeye sahip olan Fisk, 20'nci yüzyılın ikinci yarısına damga vurmuş birçok olaya canlı tanık oldu. 1975-1990 Lübnan İç Savaşı, 1979 İran Devrimi, 1980-88 İran-Irak Savaşı, 1991 Körfez Savaşı ve 2003'te Irak'ın işgalini yerinde takip etti. Dünyanın en çok ödül alan gazetecisi unvanına sahip deneyimli gazeteci, terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'le bile 1994-1997 arasında üç defa röportaj yaptı. Fisk, ABD ve İngiltere'nin Irak işgalini sert bir şekilde eleştiren muhalif yazılarla büyük yankı uyandırmıştı


Yazarın konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdiği yazısından çarpıcı tesbitler...


İSLAM KORKUSU


Independent Gazetenin Orta Doğu uzmanı Robert Fisk, "Babil’in Fethinden Bağdat'ın İşgaline Tarihten Alamadığımız Dersler" başlıklı yazısında "Tarihten aldığımız tek ders, tarihten ders alamadığımızdır" dedi. Fisk, "Amerika'nın askeri prestiji büyük darbe aldı. Müslümanların topraklarında hâlihazırda Haçlı Seferleri sırasındakinden 22 kat daha fazla Batılı asker var. Niçin oralara gittik. Petrol için mi? Demokrasi için mi? Yoksa İsrail için mi? Ya da kitle imha silahları veya İslam korkusu mu bizi oralara götürdü?”sorusunu soruyor.


MÜSLÜMANLARI BIRAKIN


Fisk, "Irak'ı kaybettiğimiz gibi Afganistan'ı da kaybediyoruz. Pakistan'ı da kaybedeceğiz. Oralardaki askeri varlığımız, kibirimiz, tarihten ders almamada ısrar etmemiz ve terörümüz bizi uçuruma sürüklüyor. Müslümanları kendi başlarına bırakmayı öğrenmedikçe Orta Doğu'da yaşadığımız felaket daha da büyüyecek. İslam'la terör arasında bir bağ yoktur" yorumunu yaptı.


İŞGAL TERÖRDÜR


Batı'nın Irak işgaline meydan okuyan Fisk "Ama bizim Müslüman topraklarını işgal etmemizle terör arasında bir bağ vardır. Bu çok zor denklem değil. Dolayısıyla anlayabilmek için de, soruşturma başlatılmasına ihtiyacımız yok." ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler