YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslamın ilk mescidi yenileniyor
İslamın ilk mescidi yenileniyor
20 Şubat 2012 17:35
İslam dininin ilk mescidi olan Kuba mescidi yenileniyor.

Medine'de bulunan, İslam dininin ilk mescidi Kuba'nın yenilenmesi çalışmaları için Suudi Arabistan hükümeti harekete geçti. Yenileme çalışmaları için 37 milyon dolar harcanacak.

Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye gelişinden sonra inşaatında bizzat bulunduğu ve ilk namazın kılındığı mescid olma özelliğini de taşıyan Kuba mescidi, Kuba Vakfı tarafından elden geçirilerek, etrafı genişletilecek.

Medine Belediyesi'nin Kuba Vakfı ile yapacağı yenileme ve genişletme çalışmaları kapsamında Kuba mescidine geleneksel ve kültürel doku işlenecek. Medine Emiri Prens Abdul Aziz Bin Majed Bin Abdul Aziz, Kuba mescidinin yanında geniş bir araziye park yapılacağını da duyurdu.

Medine'ye gelen Müslümanların, sünnet olduğu gerekçesiyle gittiği ve iki rekat namaz kıldığı, Medine'nin girişinde bulunan Kuba mescidi, hadislerde, "İki rekat namaz kılmak umre sevabı almaya eş olarak görülmesi" nedeniyle Müslümanlar için büyük önem taşıyor. Kuba mescidi ayrıca, Hz. Muhammed'in her hafta cumartesi günleri Mescid-i Nebevi'den yürüyerek gittiği ve namaz kıldığı yer olarak biliniyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler