YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam'a hakaret izni
Neonazi terörünü kullanarak çok sayıda Türk'ün ölümüne yol açan 'Alman derin devleti', Müslümanlara yönelik nefret dalgasını yaymaya devam ediyor.
İslam'a hakaret izni
18 Ağustos 2012 / 10:33 Güncelleme: 18 Ağustos 2012 / 10:42

Sünnet yasağı ile Müslüman halkın yaşam tarzını tartışmaya açan ırkçı oluşum, bu kez cami önlerinde yapılacak provokatif gösterilere ruhsat verdi. Berlin İdare Mahkemesi, İslam düşmanı Pro-Deutschland'ın hakaret içeren karikatürlerle bugün ve bayramda yapmayı planladığı gösterilere "olur" dedi


Almanya'da Neonazi teröründen istifade ederek çok sayıda Türk'ün öldürülmesine ruhsat veren ve kundaklama faaliyetleriyle gurbetçileri korkutmaya çalışan "derin devlet", Müslüman karşıtı faaliyetlerine her geçen gün bir yenisini ekliyor. Almanya'da ilk göçten bu yana geçen 50 yıla rağmen Türk vatandaşlara yönelik saldırılar sürekli artarken, sünnet yasağı ile Müslüman halkın yaşam haklarını tartışmaya açan ırkçı oluşum, son olarak cami önlerinde yapılacak provokatif gösterilere de vize verdi. Almanya'da bugün ve bayram günü İslam düşmanı parti Pro-Deutschland'ın Berlin'deki üç cami önünde hakaret içeren karikatürlerle gösteri yapmasına mahkeme tarafından izin verildi. Irkçıların yürüyüş için seçtikleri slogan ise, "İslam Almanya'ya ait değil. İslamlaşmayı durdurun" şeklinde oldu. Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff,

"İslam Almanya'nın parçasıdır" demiş, hemen ardından hakkında ortaya atılan yolsuzluk suçlamaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştı.

DERNEKLER UYARMIŞTI

Berlin İdare Mahkemesi, üç cami derneğinin birlikte verdikleri acil dilekçe ile Pro-Deutschland'ın kışkırtıcı gösterisini yasaklama başvurusunu geri çevirdi. Cami dernekleri, ırkçı gösteri ile olası bazı hadiseleri önlemek istiyordu. Ancak Alman mahkemesi, Peygamberimize hakaret içeren karikatürlerin açık bir şekilde gösterilmesinin, polisin müdahale etmek zorunda kalacağı şekilde toplum güvenliğini tehdit etmediğini öne sürdü. Bununla da yetinmeyen Berlin İdare Mahkemesi, hakaret içerikli karikatürleri göstermenin cezai bir işlemi gerektirmediğini savundu. Irkçı ve İslam düşmanı parti Pro-Deutschland, Ramazan ayının sona erdiği bugün Berlin Neukölln'de ve Wedding semtinde Peygamberimize hakaret içeren karikatürleri göstermek istiyor.

SOLCULARI DA KIŞKIRTACAKLAR

Irkçı parti, sadece Müslümanları provoke etmekle yetinmeyip, solcuların bulunduğu Berlin şehir merkezinde ve Friedrichshain semtleri ile Kreuzberg Belediye binası önünde de gösteri yapmak istiyor. Polisin verdiği bilgiye göre bugün yapılmak üzere 8 toplantı bildirildi. Berlin polisi bu hafta sonu için teyakkuzda. Zira solcu gruplar da ırkçılara karşı büyük gösteri yapacaklarını açıkladı. Kreuzberg Belediye Başkanı Yeşiller'den Franz Schulz da ırkçılara karşı yapılacak gösterilere katılacağını ifade etti.


Irkçılara göz yumup sonra özür diliyorlar

Almanya'da geçtiğimiz gün Hamburg'un Müslümanlarla "devlet anlaşması" imzalama kararı alması heyecana yol açsa da bu durum çok sayıda Türk'ün yıllardır yaşadığı zulmü unutturmadı. Neonazi 'Nasyonalist Sosyalist Yeraltı örgütü, 2000-2006 yılları arasında 8'i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldürdü. İşin en trajik tarafı ise yakınlarını kaybeden Türklerin, Alman güvenlik kurumları tarafından zanlı olarak görülmesi oldu. Katliamların arkasında Alman istihbaratının ortaklığının çıkmasıyla birlikte Başbakan Angela Merkel özür diledi. Neonazi skandalına ilişkin hayati belgelerin imha edilmesiyle birlikte Alman gizli servisinin başındaki Heinz Fromm görevini bıraktı. Haziran ayında ise sünnet yasağı bir anda Almanya'nın gündemine getirildi. Köln Eyalet Mahkemesi sünneti yaralama suçu olarak kabul etti. Büyüyen tepkiler üzerine Merkel, Müslüman ve Yahudi toplumların diledikleri takdirde çocuklarını sünnet ettirebileceklerine dair söz verdi. Diğer taraftan onlarca yıldır devam eden kundaklama olaylarının ise üstü kapatıldı; gurbetçiler korku içinde yaşamaya mahkum edildi.

 

Almanya artık vatan değil

Almanya'da yapılan bir araştırma, Türklerin "Almanya'yı yurt olarak görme" algılarının eskisi kadar güçlü olmadığını ortaya koydu. Info adlı araştırma enstitüsü tarafından 1011 Türk arasında yapılan ve Berlin'de açıklanan araştırmaya göre, Türklerin "Almanya'yı yurt olarak görme" algılarının 3 yıl öncesine göre daha zayıf olduğu ifade edildi. Araştırmada, Türklerin sadece yüzde 15'inin Almanya'ya "yurt" gözüyle baktığı, 2009 yılında bu oranın yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtildi. Türkiye'ye dönmek isteyenlerin oranı da aynı dönem içinde yüzde 42'den 45'e yükselirken, sadece Türklerle birlikte olmak istediğini söyleyen Türklerin oranının 2010 yılından beri yüzde 40'dan 62'ye yükseldiği ifade edildi. Yeni Şafak
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler