YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İslam ülkelerinin işbirliği yapmaları akli ve siyasi bir zorunluluktur"
"İslam ülkelerinin işbirliği yapmaları akli ve siyasi bir zorunluluktur"
23 Ekim 2014 00:05
İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Haşimi Rafsancani, "Bölgede ve İslam dünyasındaki fiili durum göz önüne alındığında, İslam ülkelerinin işbirliği yapmaları, akli ve siyasi bir zorunluluktur" ifadelerini kullandı.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre; Tahran'da resmi temaslarda bulunan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi kabulünde konuşan Rafsancani, Irak'ın içerisinde bulunduğu duruma işaret ederek, "Irak'ı, Kürdüyle, Türkmeni, Şiasıyla, Sunnisiyle ve diğer topluluklarıyla tek bir ümmet olarak bir arada tutmaya özen gösteriniz. Çünkü düşmanlar her zaman ayrılıklardan faydalanıyor" dedi.

Toplumsal birliğin korunmasına vurgu yapan Rafsancani, "Uygulamadaki tecrübelerimden biliyorum ki, bir konuda aynı fikirde toplanmak zordur. Fakat bundan daha zoru, ülkede ortaya çıkan iç ayrılıklardır" şeklinde konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti'nin iç ve dış politikalarını belirlemek için kurulan ve İran'da en üst siyasal otorite olan Rehberlik makamına belirlenen strateji ve politikalar sunan DMTK'nın başkanlığını yürüten Rafsancani, "Müslümanlar'ın sahip olduğu imkanlar temelsiz ihtilaflar yüzünden heder olmamalı" diye ekledi.

 

AA

Etiketler: , ,
00:46
 // vatandaş
iyi güzelde Iran in suriye ye desteği mezhepsel değilmi...
23 Ekim 2014 00:46
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler