YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam Ordusu hakkında tüm detaylar
Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ahmed bin Hasan Asiri, teröre karşı İslam İttifakı hakkında bilinmeyenleri anlattı.
İslam Ordusu hakkında tüm detaylar
28 Mart 2016 / 08:05 Güncelleme: 28 Mart 2016 / 08:54

Ahmed bin Hasan Asiri, başkent Riyad'da ittifaka üye 40 ülkenin genelkurmay başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantının kapanışında yaptığı konuşmada, ittifakın çalışma mekanizması ve amaçlarıyla ilgili bilgi verdi.

ÜYE ÜLKELER ARASINDA BİLGİ ALIŞVERİŞİ

İttifaka üyeliğin gönüllülük esasına dayandığını ifade eden Asiri, "Üye ülkeler istihbarat alanında bilgi alışverişinde bulunacaklar ve hiçbir ülkeye kendi talebi olmaksızın askeri müdahalede bulunulmayacak. Müdahalenin olması durumunda ise kendi toprakları üzerindeki operasyonları üye ülke yönetecek ve bu operasyonlar uluslararası örfe uygun olacak." diye konuştu.

4 TEMEL İLKE

İttifakın fikri, basın, finansal ve askeri olmak üzere 4 temel ilke üzerine bina edildiğini kaydeden Asiri, "Terör örgütleri basını yoğun bir şekilde kullanıyor. Bu nedenle ittifakın da terör örgütleri tarafından ortaya atılan bu fikirlerle mücadelede fikri ve basın stratejileri geliştirmesi tabiidir. Finans ilkesinden, terör örgütlerinin mali kaynaklarını izleyip bunların kurutulmasını kastediyoruz. Askeri olarak ise Riyad'da ittifakın operasyonlarının koordine edileceği bir merkez tahsis edilmesi ve bunun için bütçe ayrılmasından bahsediyoruz" dedi.

Asiri, ittifakın çalışma mekanizmasıyla ilgili olarak, "Öncelikle üye ülke istihbarat bilgilerini operasyon merkezinde oluşturulacak veri tabanında diğer ülkelerle paylaşacak. Herhangi bir tehdit alması durumunda diğer ülkelerden destek alacak" ifadesini kullandı.

 

AA

 // Hasan
Haydi hayırlısı. Birlik beraber olunmalı...
02 Nisan 2016 17:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler