YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam karşıtı örgüt ikiye bölündü
İslam karşıtı örgüt ikiye bölündü
30 Ocak 2015 03:00
Avrupa'da İslam düşmanlığı ile öne çıkan PEGIDA örgütü ikiye bölündü. Örgütün yöneticilerinden 5 kişi yeni bir hareket başlattı ve PEGIDA ile aynı gün Dresden'de gösteri yapma kararı aldı.

Almanya'nın Dresden kentinde geçen yıl ekim ayında ortaya çıkan ve son günlerde dağılma sürecinde olduğu yorumları yapılan İslam ve göçmen karşıtı "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketinden ayrılan 5 yönetici, yeni bir organizasyonla yola devam etme kararı aldı.

Bild gazetesine konuşan eski PEGIDA Başkan Yardımcısı Rene Jahn, ''Biz 5 kişi PEGIDA yönetiminden ayrıldık. Yeni bir organizasyon kuracağız. 9 Şubat için bir gösteri başvurusunda bulunduk. Yeni organizasyonun adını ve nasıl yola devam edeceğimiz konusunda cumartesi günü bir basın toplantısı düzenleyeceğiz'' dedi. PEGIDA da 9 Şubat günü gösteri yapmayı planlıyor.

Saksonya'daki günlük yerel gazete Saechsiche Zeitung, yeni hareketin adının "Avrupa için Doğrudan Demokrasi Hareketi" olacağını bildirdi.

Rene Jahn, yeni organizasyonun ''Avrupa için Doğrudan Demokrasi Hareketi'' adını taşıyacağına ilişkin haberi doğrulayarak, ''Bunun üzerinde çalışmalar yürütülüyor'' dedi.

PEGIDA'nın kurucusu olan ve liderliğini yapan, ancak daha sonra istifa eden Lutz Bachmann ile daha fazla çalışamayacakları için aralarına mesafe koyduklarını ve PEGIDA'dan ayrılarak yeni bir organizasyonla yola devam etme kararı aldıklarını belirten Rene Jahn, beş kişinin yetkilerinin eşit olacağını ifade etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler