YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İslam ile savaşmıyoruz"
ABD Başkanı Barack Obama, "ABD bir yol ayrımında. (Terörle mücadele stratejisi kararı) korkularla değil, zor kazanılmış bilgelikle alınmalı" dedi.
"İslam ile savaşmıyoruz"
24 Mayıs 2013 / 07:08 Güncelleme: 24 Mayıs 2013 / 07:27

Obama, Ulusal Savunma Üniversitesi'nde terörizmle ilgili gelecekteki mücadele stratejileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına ABD'nin özgürlüklere verdiği önemle başlayan Obama, bu özgürlük mücadelesinde ülkenin tarih boyunca katıldığı savaşlara değindi. Son dönemdeki Afganistan ve Irak'taki savaşları hatırlatan Obama, kendisinin yönetime gelmesinden sonraki çalışmalarıyla artık ABD'nin, terörizme karşı daha güvenli bir yer olduğunu kaydetti.

Geçen 10 yıldaki savaşlarda trilyon dolarlar harcandığını, hayatların feda edildiğini belirten Obama, insansız hava araçlarının kullanımından terörist şüphelilerin tutuklanma şekillerine, aldıkları kararların nasıl bir millet olduklarını ve çocuklarına nasıl bir gelecek bırakacaklarını belirleyeceğine dikkati çekerek, "Dolayısıyla, ABD bir yol ayrımında. Bu zorlukların doğasını ve kapsamını tanımlamalıyız, yoksa o bizi tanımlayacak" dedi. Obama, terörle mücadele stratejisinin "korkulara" bakarak değil, "zor kazanılmış bilgelikle" alınması gerektiğini de dile getirdi.

Obama, "Terörizme karşı zaferimiz savaşta teslim alma seremonileri yapılması veya heykellerin yere devrilmesiyle değil, ailelerin çocuklarını okula götürmesi, göçmenlerin karamıza gelmesi, gazilerin iş bulabilmesi, hareketli şehir caddelerimizle ölçülecek" ifadesini kullandı.

"Ülke içinde büyüyen radikallik, gelecekteki terörizm bu"

Obama, terörizmin şeklinin artık 11 Eylül saldırılarından farklılıklar taşıdığını dile getirerek, şimdi Bingazi'de yaşadıkları gibi daha yerelleşen saldırlar ve ülke içindeki bireylerin radikalleşmesi gibi büyüyen terör riskinin ortaya çıktığını kaydetti. Obama, "Ülke içinde büyüyen radikallik, gelecekteki terörizm bu" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, "Akli dengesi yerinde olmayan ya da topluma yabancılaşmış, çoğunlukla ABD vatandaşı veya yasal ikamet edenler, daha geniş bağlamda şiddet içeren cihat fikirlerinden etkilenebiliyor" yorumunu yaptı.

Terörle mücadele stratejilerini açıklayan Obama, öncelikle El Kaide'nin ve bağlı güçlerinin yenilgiye uğratılması işinin tamamlanması gerektiğini söyledi. Obama, "sınırsız bir küresel terörle mücadele" anlayışı yerine, Amerika'yı tehdit eden şiddet yanlısı radikal ağların dağıtılmasına yönelik hedeflere odaklı ve ısrarlı bir terörle mücadele yönteminin uygulanması gerektiğine işaret etti.

Çoğu zaman teröristleri yakalamayı ve sorguya çekmeyi tercih etmelerine rağmen bazı durumlarda bunun imkansız olduğunu belirten Obama, bunun teröristlerin kaldığı yerler, ilgili ülkenin terörle mücadele kapasitesi ve isteğinin zayıflığı gibi nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

"Müslümanların, Amerikan ailesinin temel bir parçası olduğunu kabul etmeliyiz"

Obama, şunları kaydetti:

"Teröristlere karşı hedef odaklı eylemler, etkili ortaklıklar, diplomatik temas ve yardım gibi adımları içeren kapsamlı bir strateji yoluyla ABD topraklarına yönelik geniş çaplı saldırıların düzenlenmesi ihtimalini önemli ölçüde düşürebilir ve deniz aşırı yerlerdeki Amerikalılara yönelik tehditleri azaltabiliriz. Ancak yurtdışı kaynaklı tehditlere karşı tedbirler alırken, kendi sınırlarımızın içinden kaynaklanan terörizm meselesini de ihmal edemeyiz.

Daha önce söylediğim gibi, bu tehdit yeni değil. Teknoloji ve internet, bu tehdidin sıklığını ve ölümcüllüğünü artırıyor. Bugün herhangi bir kişi, evinden hiç çıkmadan, nefret içeren propagandadan etkilenebilir, kendisini şiddet yanlısı bir ajandaya adayabilir ve başkalarını nasıl öldüreceğini öğrenebilir."

Bu tehditle başa çıkmak için, iki yıl önce yönetim olarak kapsamlı bir gözden geçirme çalışması yürüttüklerini ve güvenlik birimleriyle görüşmeler yaptıklarını ifade eden Obama, şiddet yanlısı aşırıcılığı önlemenin en iyi yolunun, terörizmi sürekli olarak reddeden Müslüman Amerikan toplumuyla birlikte çalışmak, radikalleşmenin işaretlerini tespit etmek ve güvenlik birimleriyle ortaklık kurmak olduğunu dile getirdi.

Obama,"Bu ortaklıklar ancak Müslümanların Amerikan ailesinin temel bir parçası olduğunu kabul ettiğimiz takdirde işleyebilir. Aslına bakarsanız, Amerikalı Müslümanların başarısı ve onların sivil özgürlüklerine el uzatılmasına karşı tedbir almadaki kararlılığımız, 'İslam ile savaştayız' diyenlere esaslı bir ders olacaktır" ifadesini kullandı.

"ABD içerisindeki saldırı planlarını engellemenin, Amerikan halkının sivil özgürlüklerini korumaya yönelik bağlılıkları nedeniyle birtakım zorlukları da beraberinde getirdiğine" işaret eden Obama, "Bu nedenle, önümüzdeki yıllar içinde, güvenliğe duyulan ihtiyacımız ile bizi biz yapan özgürlükleri koruma arasında uygun dengeyi sağlamak için sıkı çalışmak zorunda kalacağız" yorumunda bulundu.

Obama, bunun, güvenlik birimlerinin yetkilerinin gözden geçirilmesi, Boston'daki saldırılardan sonra dahi, kanıt olmadan birinin sınır dışı edilmemesi ya da hapse atılmaması, hükümetin hassas bilgileri korumak için kullandığı araçlara dikkatli sınırlamalar getirilmesi gibi adımları gerektirdiğini kaydetti.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler