YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam düşmanlığı alenen sürüyor!
İslam düşmanlığı alenen sürüyor!
02 Mayıs 2016 07:12
Avrupa genelinde Müslümanlara ve İslam'a her gün düşmanlık biçim değiştirerek devam ediyor. Yabancı ve Müslüman karşıtı söylemleriyle tanınan Almanya İçin Alternatif (AfD), İslam karşıtlığını programına taşıdı.

Deutsche Welle Türkçe Servisi'nin haberine göre, Almanya İçin Alternatif (AfD), Stuttgart'taki kongresinde yapılan oylamada, " İslam Almanya'ya ait değildir" ifadelerinin yer aldığı parti program taslağı kabul edildi. 

'Kültür, sanat ve kimlik' konu başlığı altında kabul edilen maddede, “Bizim hukuk anlayışımıza saygı göstermeyen hatta onunla mücadele eden ve kendini tek egemen din olarak gören bağnaz bir İslam anlayışı, bizim hukuk düzenimizle bağdaştırılamaz” dendi.

Partiden yapılan açıklamada, İslam karşıtı söylemlerin ' İslam düşmanlığı' ya da 'ırkçılık' olarak tanımlanmasına da tepki gösterildi. Minare ve müezzinlere de itirazların yer aldığı parti programında, İslam'ın Almanya'da Hristiyanlığa ve kiliselere tanınan özerk kamusal statüyle aynı konumda yer alamayacağı vurgulandı.

‘CAMİLERE KONTROL ŞART'

AfD Genel Başkanı Frauke Pertry ayrıca, Hristiyan Birlik Partileri Meclis Grup Başkanı Volker Kauder'in, "radikalleşme ve terörün önüne geçebilmek için camilere devlet denetimi getirilmesinin gerekli olduğu" görüşüne de destek verdi.

Kauder, Berliner Zeitung'da yer alan demecinde, bazı camilerde verilen vaazların Alman devletinin anlayışı ile uyumlu olmadığını belirterek "Burada devlet gerekiyor. Camiler kontrol edilmeli" diye konuşmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler