YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İskoçya'ya daha fazla yetki devri  ​
İskoçya'ya daha fazla yetki devri ​
15 Aralık 2015 01:26
İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri ve İskoç bölgesel hükümetinin başbakanı Nicola Sturgeon, İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Cameron-Sturgeon toplantısının ardından görüşmeye ilişkin açıklamada bulunan İngiltere'nin İskoçya'dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Lord Dunlop, ikilinin İngiltere-İskoçya arasındaki güvenlik ve istihbarat işbirliği ile İskoçya'ya yetki devri çerçevesinde mali konuları ele aldıklarını bildirdi.

Lord Dunlop, Birleşik Krallık genelindeki terörle mücadele çabaları çerçevesinde İngiltere-İskoçya arasındaki güvenlik ve istihbarat alanlarında işbirliğinin artırılmasında anlaşıldığını belirterek, Londra'daki Ortak Terörizm Analiz Merkezi'nin (JTAC) İskoç hükümetiyle daha fazla bilgi paylaşmasında karara varıldığını aktardı.

İskoçya'ya daha fazla yetki konusunu da masaya yatıran Cameron ve Sturgeon'un bu kapsamda özellikle mali mevzulara değindiklerini belirten Lord Dunlop, "Birleşik Krallık hükümetinin hem mali konular hem de İskoçya Yasa Tasarısı'na ilişkin yürüttüğü tüm çabaları, Smith Komisyonu'nun ilkelerine dayalı. Bunlar bizim yaklaşımımızı yönetiyor ve yaklaşımımız değişmeyecek. İskoçya ve tüm Birleşik Krallık geneli için adil olacak bir anlaşmaya ihtiyacımız var. Zamana yenik düşmeyeceğiz" dedi.

Lord Dunlop, Londra'nın İskoçya'ya vereceği yetkilerin hem İskoç halkı hem de Birleşik Krallık'ın geri kalanındaki nüfus için adil olacak şekilde gerçekleştiğinden emin olunması çerçevesinde müzakerelerin halen devam ettiğini kaydetti.

- İskoçya yetki devrini bekliyor

İngiltere Başbakanı Cameron 18 Eylül 2014'de İskoçya'da yapılan bağımsızlık referandumundan "hayır" kararı çıkarsa, İskoçya'ya daha fazla yetki verileceği vaadinde bulunmuştu.

18 Eylül 2014'de İskoçya'da yapılan bağımsızlık referandumunda seçmenlerin yüzde 55'i bağımsızlığa "hayır" demiş, yüzde 45'i ise bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

Bağımsızlık referandumundan hemen sonra oluşturulan ve Lord Smith'in başkanlık ettiği Smith Komisyonu, İskoçya'nın Londra'dan bağımsız olarak gelir vergisi oranlarını belirlemesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu.

İskoç bölgesel hükümetinin başbakanı Nicola Sturgeon ise bunun yeterli olmadığını, maaşlar, sosyal refah, iş vergisi, ulusal sigorta gibi konularda da İskoçya'ya yetki devrinde bulunulması gerektiğini dile getiriyor.

1999 yılında kurulan İskoç özerk parlamentosu, eğitimden sağlığa, tarımdan sanata kadar bazı alanlarda kendi politikalarını uygulayabiliyor ancak İngiliz parlamentosunun İskoç milletvekilleri üzerinde vergilendirme, sosyal refah, dış politika, savunma, göç, kamu yardımları, enerji gibi birçok konuda söz hakkı bulunuyor.

İngiliz hükümetinin İskoçya Yasa Tasarısı, Smith Komisyonu'nun tavsiyelerini içeriyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler