YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İskoçya İngilizleri panikletti!
İskoçya’da bağımsızlık yanlılarının referanduma 9 gün kala anketlerde öne geçmesi İngilzileri rahatsız etti.
İskoçya İngilizleri panikletti!
09 Eylül 2014 / 23:53 Güncelleme: 09 Eylül 2014 / 23:57

İngiltere, İskoçya'nın bağımsızlık için başlattığı referandum kampanyasına kilitlendi. 18 Eylül'de gerçekleşecek referandum öncesi anketlerde de dengeler değişti.

Panik yaratan anket

YouGov şirketinin bağımsızlık yanlılarını yüzde 51'e 49 önde gösteren anket sonucu, İngiltere siyasetinde deprem yarattı. İngiliz hükümeti hemen İskoçya’ya daha fazla özerklik tanıyacak bir paket açıklayacaklarını duyurdu.

Öte yandan İngiltere’de muhalefet ve iktidar İskoçya’nın ayrılmasını engellemek için birleşti. Başbakan David Cameron’ın yanı sıra, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband de bu hafta İskoçya'ya giderek ‘Bağımsızlığa Hayır’ kampanyasına destek verecek.

Kraliçe durumdan rahatsız

Birleşik Krallığın başında bulunan Kraliçe İkinci Elizabeth de hakimiyet alanının küçülecek olmasından rahatsızlığını ilk kez dile getirdi. Başbakan David Cameron ile görüşen Kraliçe, "İskoçya’nın ayrılmasını engelleyin. ‘Son İskoçya Kraliçesi’ olmak istemiyorum" dedi.

BBC'den üstü kapalı hayır kampanyası

Ülkede tüm bunlar olurken İngiliz medya kuruluşu BBC de bağımsız karşıtı bir yayın anlayışı içerisinde. BBC yayın kanallarında direk kaşrıt bir duruş sergilemezken İskoçya'nın bağımsızlık yolundaki en büyük kozlarını çürütme çabasına girdi.

İskoçya'nın ekonomik anlamda en büyük umudu olan Karadeniz'deki petrol rezervlerinin 40 yıl içinde tükeneceğini söyleyen BBC, İskoçya'nın bağımsız olması halinde ulusal güvenlik açısından sıkıntı yaşayacağını belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler