YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'le mücadele tasarısı kabul edildi
BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye ve Irak'taki ''yabancı savaşçılarla'' mücadele amacıyla hazırlanan tasarı kabul edildi.
IŞİD'le mücadele tasarısı kabul edildi
25 Eylül 2014 / 06:55 Güncelleme: 25 Eylül 2014 / 07:58

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye ve Irak'ta bulunan ''yabancı savaşçılara'' yönelik mücadeleyi öngören tasarıyı oy birliğiyle kabul etti.

BMGK, Suriye ile Irak'ta IŞİD ve benzeri örgütlerin artması ve uluslararası güvenlik ve barışı tehdit etmesi üzerine konuyu görüşmek için Barack Obama başkanlığında toplandı.

Toplantıda, yabancı terörist savaşçılarla mücadele için BMGK'ya sunulan karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Karar tasarısıyla bu gruplara yeni militan ve kaynak temin edilmesinin ve terör örgütlerine katılmak isteyenlerin, karışıklıkların yaşandığı ülkelere seyahatlerinin engellenmesi amaçlanıyor.

Karar metninde tüm ülkelerden yabancı terörist savaşçılara katılma, destek verme, ekipman sağlama, finans desteğinde bulunma gibi suçları cezalandırıcı yasaları işletmeleri yoksa da yasal düzenleme yapmaları isteniyor.

Kabul edilen metin bağlayıcı olduğu için tüm ülkelerin buna uyması gerekiyor. Bu karara uyulmaması halinde BMGK, söz konusu ülkelere ekonomik yaptırım ve güç kullanma hakkını elinde bulunduruyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler