YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD’in petrolünü bakın hangi ülke satıyor!
Batı ülkelerinin IŞİD ikiyüzlülüğü bir kez daha ortaya çıktı. Koalisyon uçakları ile IŞİD’i vuran Almanya, el altından örgütün Irak ve Suriye’deki petrollerini uluslararası pazarda satıyor.
IŞİD’in petrolünü bakın hangi ülke satıyor!
07 Ağustos 2015 / 10:16 Güncelleme: 07 Ağustos 2015 / 10:23

 IŞİD'in en önemli gelir kaynağı Suriye'de kontrol ettiği petrol alanları. IŞİD'in kontrolündeki petrolü dünya piyasalarına nasıl sevk ettiği ortaya çıkmaya başladı.

İstihbarat birimlerinin yetkili mercilere verdiği bilgi notuna göre IŞİD'in Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren Batılı ülkelerin şirketleri üzerinden petrolü uluslararası piyasalara sattığı tespit edildi.

Al petrolü ver silahı

IŞİD'in uluslararası koalisyonun bombardımanına rağmen nasıl ayakta kaldığı yönündeki soruların cevapları Batılı ülkelerin şirketlerinin yaptığı ticarette gizli. Bu kapsamda IŞİD'in Suriye topraklarında ele geçirdiği petrol yataklarından elde ettiği petrolü iç tüketim ve silah alımında kullandığı biliniyor.

IŞİD'in petrolün varilini 20 dolarlar seviyesinde sattığı bazı pazarlıklarla bu tutarın 15 dolara kadar düşürüldüğü belirtiliyor.

Esed rejimi pazarlıyor

Musul kentine 2014 yılı haziran ayında saldıran IŞİD burayı ele geçirmesiyle önemli petrol sahasına da kavuşmuştu. Musul'un yanı sıra Suriye tarafındaki petrol sahalarını da elinde bulunduran IŞİD, bu bölgelerde çıkarılan petrolün satışı sayesinde bugüne kadar ayakta duruyor.

IŞİD'in söz konusu petrolü yerel piyasalara satışında Esed'in akrabaları ile onlarla işbirliği yapan Kürt kaçakçıları kullanıyor.

Tartus üzerinden Avrupa'ya

Ancak bu petrolü uluslararası piyasalara sevkiyatında ise yerel kesimlerin gücü yok. Suriye'de ve Irak'ta faaliyet gösteren Batılı firmalar işte bu aşamada devreye giriyor. IŞİD'le mücadelede koalisyon güçleri arasında bulunan Almanların IŞİD'in faaliyet gösterdiği yerlerde çalışan kendi şirketlerini gözden uzak tutuyor.

Varil fiyatı 15-20 dolarlar seviyesinde satılan bu petrolü uluslararası piyasalara verilmesinde en büyük rolü Alman firmaları üstleniyor. Almanlar petrolü Avrupa'ya aktarmak için iki güzergah kullanıyor.

Bunlardan ilki İran ve Dubai üzerinden Avrupa'ya gönderilmesi diğer ise Tartus limanı. IŞİD'in petrolünü alan Almanlar tankerlerle petrolü Akdeniz kıyısındaki Tartus Limanına ulaştırıyor. Buradan da gemilerle petrol Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

 

YENİ ŞAFAK

DAIS
 // uykucu
Musul'dan Tartus'a veya Dubai'ye veya Iran'a bu petrolu nasil tasiyormus? Musul nire, Dubai nire. Burayi kamyon tankerle karayolundan katetmek kaca? Petrolu boyle tasla varillere doldurup oyle mi satiyormus? ...
07 Ağustos 2015 Cuma 10:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler