YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'in 14 üyesi öldürüldü
IŞİD'in 14 üyesi öldürüldü
24 Ağustos 2014 21:34
Irak'ın Diyala ve Salahaddin kentlerinde 14 Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanının öldürüldüğü bildirildi.

Diyala polis şefi Cemil eş-Şimeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Irak Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, alınan bir istihbarat üzerine IŞİD'in Diyala'da konuşlandığı Celavla kasabasına saldırı düzenledi" dedi.

Şimeri, 11 IŞİD militanının öldüğü, 9'unun yaralandığı saldırıda uçaksavar taşıyan bir aracın da imha edildiğini aktardı.

Salahaddin ilindeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, ordu güçleri, Tikrit'in güneyindeki El-Uca bölgesinde IŞİD militanlarıyla çatıştı. Yaklaşık 5 saat süren çatışmada 3 IŞİD militanı hayatını kaybederken 1 asker de yaralandı.

Ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, Irak ordusu ve ABD'ye ait hava unsurları, IŞİD'in kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenliyor.

Öte yandan, Diyala Valisi Amir el-Mecmai, ildeki BM temsilciliğinin kapatılması için güvenlik güçlerine talimat verdiğini söyledi.

Mecmai, "Musab bin Umeyr Camisi katliamıyla ilgili derhal soruşturma başlatmaması durumunda BM Irak Misyonu'yla (UNAMI) çalışmak istemiyoruz" diye konuştu.

Amir el-Mecmai, BM'nin de aralarında olduğu uluslararası kuruluşların sivillerin ölümüne neden olan katliamlara karşı tavır alması gerektiğini ifade etti.

Diyala'nın İmam Veys köyündeki Musab bin Umeyr Camisi'nde geçen hafta cuma namazı sırasında düzenlenen saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler