YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD’e “Ortadoğu’nun Nazileri” benzetmesi
IŞİD’e “Ortadoğu’nun Nazileri” benzetmesi
28 Mayıs 2015 17:21
Alman gazetesi, IŞİD’i “Ortadoğu’nun Nazileri” olarak tanımladı. Die Welt'de ”IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin yaptıklarını Nazi Lideri Adolf Hitler de aynı şekilde planladı' denildi.

İnternet sayfasında Başyazar Thorsten Krauel imzasıyla yayımlanan analiz haberde, 1945’te Nazilere karşı olduğu gibi, IŞİD’e karşı da uluslararası koalisyonun başarı kazanabileceği öne sürüldü.

HİTLER DE AYNISINI YAPTI

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yaptığı şiddeti Nazilerle kıyaslamalı olarak örneklerle okuyucularına aktaran Die Welt, ”Almanlara IŞİD’in düşünce tarzı tanıdık gelebilir. Çünkü IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin yaptıklarını Nazi Lideri Adolf Hitler de aynı şekilde planladı ve uyguladı” sözleriyle verdi.

ORTADOĞU’NUN NAZİLERİ

IŞİD’i “Ortadoğu’nun Nazileri” olarak tanımlayan analizde, “IŞİD de Naziler gibi ekmek ve darağacı ile ilerliyor. IŞİD’in politik olarak yenilmesi güç. Nazi çılgınlığı dışarıdan müdahale ile durdurabildi. IŞİD çılgınlığı da, politik ibre iyice IŞİD lehine dönmeden, dışarıdan müdahale ile durdurulmalı” denildi.

 AYNI UÇURUMUN KENARINDAYIZ

IŞİD’in yenilmesinin ancak güçlü bir koalisyonla mümkün olacağına dikkat çeken gazete, “Putin, Suudiler, İsrail, Esad, Tahran, Kahire, Erdoğan ve Lübnanlı Şii lider Nasrallah Batı ile henüz aynı gemide değil, ancak aynı uçurumun kenarında” ifadelerini kullandı.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler