YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'e kaç ülkeden katılım var?
IŞİD'e kaç ülkeden katılım var?
01 Kasım 2014 00:30
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin raporuna göre, IŞİD'e 80'den fazla ülkeden katılım var.

BM Güvenlik Konseyi'nin El Kaide'ye uygulanan yaptırımları denetleyen komitesi tarafından hazırlanan rapora göre, IŞİD bölgedeki tüm önlemlere rağmen yeni savaşçıları saflarına katmaya devam ediyor.

Konseye sunulan uzmanların raporuna göre, 2010'dan itibaren bölgeye savaşmaya giden yabancı sayısında büyük artış yaşandı. Raporda, 80'den fazla ülkeden yaklaşık 15 bin yabancı savaşçının son dönemde Irak ve Suriye'ye giderek El Kaide ile bağlantılı grupların safına katıldığı belirtildi.

IŞİD'in saflarında  Maldivlerden Norveç'e hatta Şili'ye kadar birçok ülkeden savaşçının bulunduğunu ifade edildi. Raporda, "1990-2010 yılları arasıyla kıyaslandığından 2010'dan beri yabancı savaşçıların toplam sayısı kat kat fazla" ifadesi yer aldı.

"Döndüklerinde risk oluşturacaklar"

Yüksek sayıdaki yabancı savaşçıların yıllarca sürecek bir tehdit oluşturabileceği kaydedilirken, bu savaşçıların kendi ülkelerine döndükleri zaman da büyük risk oluşturacaklarına dikkat çekildi.

Eylülde ABD öncülüğünde BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve oybirliği ile kabul edilen karar tasarısı tüm BM üyelerinin yabancı savaşçıların engellenmesi ve finans kaynaklarının kesilmesi için çağrıda bulunmuştu. CIA de 12 Eylül'de yaptığı açıklamada özellikle IŞİD'in savaşçı sayısının 20 bin ile 31 bin arası savaşçısının bulunduğunu açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler