YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD’den Scud’lu gövde gösterisi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Suriye’nin Rakka kentinde, üzerinde scud füzeleri ve araçlarla konvoy oluşturarak hilafeti kutladı.
IŞİD’den Scud’lu gövde gösterisi
01 Temmuz 2014 / 18:00 Güncelleme: 01 Temmuz 2014 / 18:01

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, örgütün hilafet ilan etmesi sonrası Suriye’nin Rakka kentinde, üzerinde scud füzeleri ve ağır silahların olduğu araçlarla konvoy oluşturarak hilafeti kutladı.

Amatör kameralar tarafından kaydedilen görüntülerde, IŞİD militanlarının kent sokaklarında Scud füzesi yüklü araçlarla gezdiği ve IŞİD bayrakları sallayarak sloganlar attığı görüldü. Kornalar çalarak uzun araç kuyrukları oluşturan IŞİD militanlarının yayınlanan görüntülerinde Scud füzeleri, uçaksavarlar ve ağır silahlar dikkat çekti.

Irak ve Suriye’yi kapsayan bir bölgede etkinliğini sürdüren IŞİD geçtiğimiz gün Irak’ın Diyala kentinden Suriye’nin Halep kentine kadar olan noktada hilafet ilan ettiklerini belirtmişti. Açıklama IŞİD’in liderlerinden Ebubekir Bağdadi tarafından yapılmıştı. IŞİD sözcülerinden Ebu Muhammed el-Adnani ise Irak ve Levant sözcüklerinin resmi evraklardan kaldırıldığını ve devletin bundan böyle İslam Devleti adıyla anılacağını bildirmişti.

 

İHA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler