YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD'den flaş hamle: ABD Üssü'ne 5 kilometre kaldı
IŞİD, ABD üssü yakınlarında bulunan El Bağdadi kasabasının büyük bölümü eline geçirdi. Bölgede Irak ordusu ile IŞİD militanları arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.
IŞİD'den flaş hamle: ABD Üssü'ne 5 kilometre kaldı
13 Şubat 2015 / 16:31 Güncelleme: 13 Şubat 2015 / 16:40

IŞİD'in büyük kısmını ele geçirdiği El Bağdadi kasabası ABD için de stratejik konumda. El Bağdaki kasabası, ABD'nin Ayn El Esad üssüne sadece 5 kilometre mesafede bulunuyor.

IŞİD'in El Bağdadi kasabasını ele geçirmesi, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hava operasyonlarına rağmen örgütün hala saldırı gücü olduğunu gösteriyor.

Üs'te 320 ABD askeri var 

ABD'nin Üs'te bulunan 320 askeri, IŞİD'le mücadelede Irak askerlerine eğitim veriyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, üsse yönelik henüz bir saldırı olmadığını açıkladı.

Obama IŞİD için yetki istedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı, Irak ve Suriye dışında da askeri güç kullanılması için Kongre'den 3 yıllık yetki istemesi de tartışılmaya devam ediyor. 

Obama'nın Kongre'den IŞİD'le mücadelede istediği yetki, "uzun vadeli taarruz kara muharebelerine" izin vermese de metindeki bu tanımlama, "kısa vadeli" ve "savunma" gerektiren durumlarda kara operasyonları için açık kapı bırakıldığı tartışmasına yol açtı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler