YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD tehlikesi o ülkeye de sıçradı
IŞİD tehlikesi o ülkeye de sıçradı
04 Ağustos 2014 08:16
IŞİD, Irak ve Suriye'den sonra Lübnan'da ilk eylemini gerçekleştirdi.

Irak ve Suriye'de aylardır ele geçirdiği alanları genişleten IŞİD Irak ve Suriye'den sonra Lübnan'a girdi. Suriye'de birçok bölgenin kotrolünü eline geçirdiği bilinen IŞİD, Suriye'nin Lübnan sınırından girerek Lübnan'daki faaliyetlerine resmen başladı.

Lübnan askerlerini esir aldılar

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) twitter'daki resmi haber kaynakları, Lübnan ordusundan 20 esir aldığını açıkladı. Ancak olayın ayrıntılarıyla ilgili üç farklı senaryo ortaya atılıyor.

 

Saldırı yapma hazırlığı

Lübnan'da yayımlanan Ad-Diyar gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri Başkanı Orgeneral İbrahim Basbous imzalı belgelere göre İŞİD, kuzeydeki Bekaa Vadisi'nde Şii ve Hıristiyan köylere karşı saldırı planı yapıyor.

United Press haber ajansına yazılı bir açıklamada bulunan Ürdün Selefi Hareketi’nin ismi açıklanmayan bir lideri, Suriye’deki IŞİD'in Lübnan’a açıkça girme kararı aldığını söylemişti.

El- Kaide biat etmişti

Sosyal medya ve IŞİD’e yakın kaynaklara düşen ve El – Kaide’nin Lübnan’daki liderlerinden Ebu Yusuf el-Ensari’ye ait olduğu bildirilen bir ses kaydında, Lübnan’ın Trablus bölgesinde IŞİD’in bir kolunun kurulduğu belirtiliyor ve IŞİD’in başındaki kişi olan Ebu Bekir Bağdadi’ye biat ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler