YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD o bölgeyi ele geçirdi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hıla ilerliyor. IŞİD, Irak'taki kimyasal silah tesisini ele geçirdiğini BM'ye bildirdi.
IŞİD o bölgeyi ele geçirdi
09 Temmuz 2014 / 01:51 Güncelleme: 09 Temmuz 2014 / 01:53

Irak, başkent Bağdat'ın kuzey batısındaki kimyasal silah tesisinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından ele geçirildiğini BM'ye bildirdi.

Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali El-Hakim tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a iletilen mektupta, "terörist grupların" 11 Haziran'da Bağdat yakınlarındaki Muthanna tesisini ve içindeki kimyasal maddeleri ele geçirdikleri bilgisini iletti.

Mektupta, Irak Hükümeti'nin bölgedeki güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle buradaki kimyasal silahları imha etme sözünü yerine getiremeyeceği kaydedildi.

Saddam Hüseyin rejimi döneminden kalan kimyasal tesislerde çeşitli zehirli kimyasal maddeler ya da kalıntıların bulunduğu parçalar olduğu belirtildi.

Musul ve çevresini hızlı bir şekilde ele geçiren ve Bağdat'ı tehdit eden IŞİD, 29 Haziran'da Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ilan etmişti.

 

02:38
 // PİRE DEVE OLUNCA
Bir avuç vandal terörist devlet kuruyor, ortalıkta buna engel olacak devlet yok. Sizce çok tuhaf değil mi? Sadece 2 helikopterle o teröristler pire gibi ezilirdi. Ama adamlar pireyi deve yapma çabasında....
09 Temmuz 2014 02:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler