YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD Enbar'da etkinliğini artırıyor
IŞİD Enbar'da etkinliğini artırıyor
22 Haziran 2014 16:39
IŞİD terör örgütünün, Enbar'ın Rave, Anhu, Er-Retbe ve Hadise ilçelerinde kontrolü ele geçirdiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye-Irak sınırında bulunan El-Kaim kentinin ardından, Rave, Anhu, Er-Retbe ve Hadise ilçeleri de ordunun çekilmesi üzerine çatışmadan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün eline geçti.

Öte yandan, IŞİD'in kontrolündeki Ramadi kentinin El-Humeyra ve El-Melab bölgelerinde şiddetli çatışmaların sürdüğü ifade edildi.

Mahkumlar kurşuna dizildi iddiası

Öte yandan, Irak ordusuna bağlı El-Badiye ve El-Cezire operasyonu birliklerinin, Enbar'ın batısındaki karargahlarından çekilmeden önce 30 mahkumu kurşuna dizdiği iddia edildi.

Yerel kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Enbar'ın Anah ve Rave ilçelerini ele geçirmesinin ardından orduya bağlı El-Badiye ve El-Cezire operasyonu birlikleri tarafından kurşuna dizilerek öldürülen 30 mahkumun cesedi ile çok sayıda yaralı bulundu.

Aynı kaynak, öldürülen mahkumların çoğunun  El-Badiye ve El-Cezire operasyonu birlikleri tarafından yaklaşık 5 ay önce Anah ve Rave ilçelerinde tutuklanan siyasetçi ve aktivistlerden oluştuğunu ifade etti.

Irak makamlarından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı ülkede, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, Musul ile Salahaddin vilayetinin merkezi Tikrit'in yanı sıra bölgedeki bazı yerleşim birimlerini ele geçirdiği belirtilmişti.

Ordu ve Türkmen milisler Telafer'den çekildi

Bu arada Irak ordusu ile Türkmen aşiret milislerinin Telafer Havaalanı dışında kentten çekildiği bildirildi.

Emniyet kaynakları, ordu ve silahlı Türkmen aşiret milislerinin Telafer'den çekildiklerini sadece havaalanını kontrol altında tuttuklarını belirtti.

Çekilmenin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları ile çatışma yaşanmadan gerçekleştiği ifade edildi.

Sabah saatlerinde Telafer'in bazı semtlerinde çatışmaların yaşandığı belirtilmiş, olaylarda 8 IŞİD militanının öldürüldüğü açıklanmıştı.

 Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almıştı. Bölgedeki Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçeleri de IŞİD'in eline geçmişti.

Irak'ın batı ve kuzey batısının büyük bölümünü ele geçiren IŞİD terör örgütü, "ilerlerleyişinin hedefinde Bağdat olduğunu" duyurmuştu. IŞİD'in, örgüte itaat etmeyen Sünniler ile tüm Şii sivilleri hedef alan ve çoğu kez katliamla sonuçlanan saldırıları sebebiyle, Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ayetullahuzma Ali Hüseyin Sistani de "Cihad fetvası" vererek tüm Şiilere seferberlik çağrısında bulunmuştu.

Yaşanan olaylar üzerine yaklaşık 1 milyon sivil, yurt dışına, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ve güney illerine göç etmek zorunda kalmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler