YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD Bayrağı'nın gizli mesajları
Murat Bardakçı bugünkü köşesinde IŞİD bayrağını ele aldı.Bardakçı: IŞİD bayrağı bir tasarım şahaseridir.
IŞİD Bayrağı'nın gizli mesajları
18 Haziran 2014 / 20:45 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 20:22

Tarihçi Murat Bardakçı Haberturk'teki bugünkü köşesinde IŞİD'in kullandığı bayrak hakkında önemli bilgiler paylaştı. Bayrakta yer alan mühür Hz. Muhammed'in Kıptîler'in reisi Mukavkıs'a, Ahsa Valisi el-Munzir bin Savâ'ya, Gassani hükümdarı Hâris bin Ebi Şemir el Cassânî'ye ve sahte peygamber Müseylimetü'l Kezzâb'a gönderdiği mektupta yer alan mühürdür. Bu da Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir. Bundan hareketle akıllara IŞİD bayrağını acaba bir Türk mü çizdi sorusu akıllara geliyor.

İşte Murat Bardakçı'nın o yazısı:

Bu bayrak maalesef bir tasarım şaheseridir ilerisinde ortalığı birbirine katan IŞİD ile ilgili haberlerin yanında, mutlaka bir de fotoğraf görüyorsunuz: Üst kısmında bir satır yazının olduğu, alta doğru da daire içerisinde bir başka yazının yeraldığı siyah renkli örgüt bayrağı... Milisler ellerinde bu bayrakla poz veriyorlar, IŞİD ele geçirdiği yerlerin girişine hemen bu sembolü yerleştiriyor, direklere de bu bayrak çekiliyor... Bayrağın üzerindeki dairenin içerisinde bulunan yazının ne olduğunu ve nereden alındığını, daha doğrusu aslının nerede bulunduğunu önceden söyleyeyim: Sözkonusu daire ve içerisindeki yazı Hazreti Muhammed'in mührüdür, Peygamber'in Topkapı Sarayı'nda muhafaza edilen dört adet mektubunun altında basılıdır ve bu mektupların verdiği ilhamla IŞİD'in bayrağında da yer bulmuştur.

Siyah renkli bayraklar

Hazreti Muhammed'in "râye" ismi verilen bayrağı siyah olduğu için cihad bayrakları Abbasîler'den itibaren hep siyah renkte olmuş ve Abbasîler ile mücadele eden son Emevî Halifesi İkinci Mervan'ın kırmızı bayrak açmasının dışında bu gelenek günümüze kadar devam etmiştir. Bugün cihad iddiasında bulunan el Kaide'den IŞİD'e kadar ne kadar örgüt varsa, hepsi aynı gelenek uyarınca siyah bayrak kullanırlar. Şimdi, IŞİD'in siyah bayrağının üzerinde yazılı olan sözleri ve bayrağın özelliğini anlatayım: Bayrakta "kelime-i tevhid", yani "Allah'tan başka Tanrı yoktur; Muhammed Allah'ın elçisidir" demek olan "Lâ İlâhe İllallah Muhammedun Resulullah" sözleri yazılıdır.

"Kelime-i tevhid", İslâm'ın esasını teşkil eden tevhid kavramının ifadesidir; bugüne kadar hat levhalarından taş işçiliğine, ilâhilerden zikirlere ve bayraklara kadar birçok yerde kullanılmıştır, meselâ, Suudi Arabistan'ın yeşil renkli bayrağının üzerinde de kelime-i tevhid vardır. IŞİD'in bayrağının üst tarafındaki satırda kelime-i tevhidin "Lâ İlâhe İllallah" şeklindeki ilk kısmı, alttaki dairede de ikinci bölümü, yani "Muhammedun Resulullah" ibaresi vardır ve işte bu daire, Hazreti Muhammed'in mührünün oraya monte edilmiş şeklidir.

Dört adet mektup

Topkapı Sarayı'nın Kutsal Emanetler Dairesi'nde, Hazreti Muhammed'e ait dört adet mektup bulunur ve mektuplar Kıptîler'in reisi Mukavkıs'a, Ahsa Valisi el-Munzir bin Savâ'ya, Gassani hükümdarı Hâris bin Ebi Şemir elCassânî'ye ve sahte peygamber Müseylimetü'lKezzâb'a gönderilmiştir. Mektupların altında da Peygamber'in üzerinde "Allah'ın elçisi Muhammed" mânâsına gelen "Muhammedun Resulullah" sözlerinin yazılı olduğu mührü basılıdır. Örgütün bayrağındaki, kelime-i tevhid'in ikinci kısmını, Hazreti

Muhammed'in şimdi Topkapı Sarayı'nda muhafaza edilen mektuplarındaki bu mühür teşkil ediyor! Bayrağın kimin tarafından dizayn edildiğini bilmiyorum ama çizimi yapan kişinin Peygamber'imizin Topkapı Sarayı'ndaki mektuplarından gayet iyi haberdar olduğu besbelli! IŞİD terörist olabilir, katil olabilir, hattâ dünyanın en kanlı örgütlerinden biri bile olabilir fakat bayrağı ile ilgili bir hususu çok kişinin hiddetleneceğini bilerek, açıkça clile getirmem lâzım:

Bayrağın üzerine kelime-i tevhidin yerleştirilmesinde Hazreti Muhammed'in mührünün görüntüsünü aynen almak yaratıcı bir zekânın eseridir ve bu logo dolayısı ile bir tasarım şaheseridir!

 

20:58
 // TEPSİ Mİ TESBİT Mİ
İyi de, Efendimiz'in mübarek mührünü google görsellerde taratıp, istenilen boy ve ebatta çoğaltılması daha mantıklı gelmiyor mu? Aydın diye tabir ettiğimiz kişiler bu kadar da düşünce ve mantık yoksunu olur mu? Bence bu teorisiyle kendini bitirmiştir....
18 Haziran 2014 20:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler