YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşgal var, demokrasi yok
İşgal var, demokrasi yok
İşgal var, demokrasi yok
20 Mart 2008 / 15:55 Güncelleme: 20 Mart 2008 / 00:00


ABD, 20 Mart 2003'te Irak'ta giriştiği işgal sayesinde Saddam Hüseyin rejimini değiştirmeyi "başardı", ancak aradan beş yıl geçmesine rağmen Irak'ta "demokrasiyi" tesis edemedi...


AFP, Irak savaşının beşinci yıl dönümünde Irak halkının ABD'yi demokrasi konusunda başarısız gördüğüne işaret etti.


Iraklılar, dünyanın en güçlü ordusunun istila ettiği ülkelerinde, ABD Başkanı George Bush'un hep "doğru karar" diye tanımladığı savaştan kendi paylarına düşeni bekliyor. AFP muhabirinin görüştüğü Ebu Fariz edDereci, "Bush hep zaferden dem vuruyor, ama bence yapabildiği bir tek şey var; o da yıkmak..." diye konuşuyor.


Tütün dükkânı işleten ed Dereci, nice Iraklı gibi, mezhep kavgasının ülkeyi kan gölüne çevirdiğini ve rejim değişikliğini gölgede bıraktığını düşünüyor. Onlara göre, savaş sadece ABD'nin değirmenine su taşıyor.


"ABD bölgeyi kontrolü altına alarak kendisi için zafer kazandı" diyen edDereci, "Irak, İran tehdidinin önlenmesi bakımından stratejik öneme sahip. Amerikalılar sırf kendi çıkarlarını savunuyor, Irak halkının çıkarlarını değil" diyor.


Amerikalıları "Saddam'ın uzantısı" olarak tanımlayan Iraklı vatandaş, "Karar yetkisi tamamen onların elinde, Irak hükümetinin egemenlik hakkı yok" diye konuşuyor ve devam ediyor: "Zafer falan yok ortada. Amerikalılar, sokak ortasında cinayet ve terörizm gibi bizim daha önce bilmediğimiz şeyleri buraya getirdi."


Iraklı gazeteci Tarık Mamuri de savaşın Irak'a demokrasi getirmediğine dikkati çekiyor.


Saddam'ı deviren Amerikan istilasını hoş karşıladığını söyleyen gazeteci, savaşın Irak'a demokrasiyi getirme hedefinin ise tutturulamamasını üzücü buluyor.


Mamuri, "Seçimler, yeni anayasa ve hür basınla güya demokrasiye geçildi. Oysa demokrasi falan yok, çünkü demokrasinin serpilip gelişeceği ortam yaratılmadı. Ülke zayıf, kendi güvenliğini sağlayamıyor" diyor. Mamuri, Irak halkının 2003 Mart’ında başlayan maceradan muzaffer çıktığını söylemek için çok erken olduğuna inanıyor.


Üniversite öğrencisi Nesrin Muhammed de savaşın Irak'ı Saddam rejiminden temizlediğini, lakin Amerikalıların ekonomiyi canlandırmadığını ve Bush'un sorunun boyutlarının farkında bile olmadığını düşünüyor.


Uluslararası Kızılhaç Komitesi de (UKK) savaşın beşinci yılında Irak halkının yardıma muhtaç hale geldiğine dikkati çekiyor.


Durumun kritik olduğu belirtilen son UKK raporunda, savaş yüzünden milyonlarca Iraklının içme suyu ve ilaç bulamadığı, tedavi imkânından mahrum kaldığı belirtiliyor.


ABD'DE SAVAŞ KARŞITI GÖSTERİDE 200'DEN FAZLA KİŞİ TUTUKLANDI


Irak'ın işgalinin 5. yıl dönümünde, ABD'deki savaş karşıtı gösterilerde 200'den fazla kişinin tutuklandığı belirtildi.


Protestocular, ülke genelinde yaptıkları gösterilerde trafiğin akışını engellemeye ve hükümet binalarının girişini kapatmaya çalıştı.


Başkent Washington'da, yaklaşık 100 gösterici pankartlar taşıdı ve ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney aleyhine sloganlar attı. Göstericilerin savaşın maliyetini vurgulamak için ABD vergi toplama kurumu IRS'nin girişlerini kapama girişi üzerine polis 32 kişiyi tutukladı. Ayrıca resmi bir kurumun binasının önünde 30 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.


San Francisco'da ise iş merkezi olan bir caddede, izinsiz mülke girme, tutuklamaya karşı koyma ve trafiği engelleme gibi çeşitli suçlardan 143 kişi tutuklandı. Gösterilerde ünlü Golden Gate köprüsüne büyük bir pankart açan 4 kadının da tutuklandığı ve daha sonra serbest bırakıldığı ifade edildi.


New York'ta, ''Granny Barış Tugayı''na üye 30 kişilik bir grup Times Square meydanında toplandı ve el ele tutuşarak askerlerin eve dönmesi çağrısında bulundu.


Boston da ise polis, vahşice öldürülmüş Iraklı siviller, yasta bir Iraklı ile bir Amerikalı ve öldürülmüş bir Amerikalı asker kılığına girerek askere kayıt merkezinin girişine yatan 5 kişiyi tutukladı. (AA)


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler