YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsail'de ateşkes sağlandı
İsail'de ateşkes sağlandı
22 Ağustos 2011 14:13
Filistinli gruplarla İsrail arasında ilan edilen ateşkes fiile uygulamaya konuluyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplar ile İsrail arasında dün gece ilan edilen ateşkesin fiilen uygulanmasına doğru gidiliyor. Dün ateşkese uymayacağını ilan eden Halk Direniş Komiteleri, İsrail'e roket saldırılarını geçici olarak durdurma kararı aldığını açıkladı.

Halk Direniş Komiteleri'nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları'nın sözcülerinden Ebu Ataya, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, Filistin halkının çıkarları için füzelerin atılmasını geçici olarak durdurduklarını bildirdi. Ebu Ataya, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıda bulunması halinde, her türlü opsiyonun açık olduğunu da kaydetti.

İslami Cihad örgütü de İsrail'in uygulamalarını yakından takip edeceklerini ve ateşkesin ihlali halinde derhal karşılık vereceklerini ifade etti.

Hamas ile Filistinli grupların, İsrail'le ateşkes konusunda anlaştıkları ve ateşkesin dün gece saat TSİ 22 itibarıyla uygulamaya girdiği belirtilmesine karşın, Filistinli grupların roket saldırıları ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne taarruzları gece boyu ve sabah da devam etmişti.

Perşembe akşamından bu yana Gazze Şeridi ile İsrail arasında yaşanan çatışmaların durdurulması için, Mısır'ın yanı sıra Kahire'de bulunan BM Ortadoğu Özel Koordinatörü Robert Serry'nin arabuluculuk yaptığı belirtiliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler