YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşadamı ve 3 oğluna tutuklama
İşadamı ve 3 oğluna tutuklama
28 Temmuz 2011 08:48
Mısır'daki ayaklanmalarda muhalif protestocuları öldürmekle suçlanan bir işadamı ve 3 oğlu tutuklandı.

Mısır İçişleri Bakanlığı, 25 Ocak tarihinde ülke genelinde başlayan halk ayaklanması esnasında Süveyş kentinde, muhalif protestocuları öldürmekle suçlanan bir iş adamı ile 3 oğlunun tutuklandığını açıkladı.

Mısır'ın resmi Nil televizyonun haberine göre, İbrahim Farag adlı iş adamı ve 3 oğlu, olaylar sırasında Süveyş kentinde 12 göstericiyi öldürmek ve 120'den fazla göstericiyi yaralamak ile suçlanıyor.

İçişleri Bakanlığı, İbrahim Farag'ın yakalandığı yerin adresi ile diğer detayların daha sonra açıklanacağını duyurdu.

Farag ve oğulları, Suveyş Genel Savcılığının haklarında çıkarttığı tutuklama kararının ardından mart ayından bu yana polis tarafından aranıyordu.

Farag ve oğullarının tutuklanması bu ayın başında Suveyş kentinde oturma eylemine başlayan kayıp yakınları tarafından talep ediliyordu.

İki hafta önce Süveyş kenti emniyet müdürlüğüne atanan Tümgeneral Adil Rıfat da kayıp yakınlarına firardaki İbrahim Farag ve 3 oğlunu yakalama sözü vermişti.

Suveyşli aktivitistler, Farag ailesini sadece ayaklanma sırasında protestocuları öldürmekle kalmayarak daha sonra yapılan  protesto gösterilerinde muhaliflere yönelik suç gruplarının saldırılarını yönlendirmekle itham ediyorlar.

Mısır'da 25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanmasında bugüne kadar bin kişi hayatını kaybederken 11 bin kişide yaralandı. Olayların ilk haftasında Süveyş kentindeki çatışmalar çok şiddetli geçmiş ve bir hafta içinde kentte 20 kişi hayatını kaybederken 4 bin kişide yaralanmıştı

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler