YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsa Gamber adaylıktan çekildi
İsa Gamber adaylıktan çekildi
26 Ağustos 2013 16:50
Azerbaycan'da Ekim 2013'te düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacağını açıklayan Müsavat Partisi (MP) Genel Başkanı İsa Gamber, adaylığını geri çekti.

MP'den yapılan açıklamada, parti divan toplantısında, yine aynı divan tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde İsa Gamber'in cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterilmesi yönünde alınan kararın feshedildiği belirtildi.

Kararın, Azerbaycan meclis dışı muhalefetinin yeni oluşturduğu ve MP'nin de içinde bulunduğu Milli Şura ismi verilen yeni koalisyonun ortak aday olarak belirlediği Cemil Hesenli'nin adaylığını desteklemek için alındığı bildirildi.

Adaylıktan çekilen Gamber'in, parti birimlerine Hesenli'nin desteklenmesi yönünde talimat verdiği, ayrıca parti genel merkezinde Hesenli'nin seçim bürosu için yer ayrıldığı kaydedildi.

Meclis dışı muhalefetin en önemli temsilcilerinden MP, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) ve "El Harekatı" ile çeşitli STK'lar tarafından yeni oluşturulan "Milli Şura" isimli koalisyon, daha önce aday gösterilen Oskar Ödüllü ünlü yönetmen Rüstem İbrahimbeyov'un, Azerbaycan vatandaşlığı yanında Rusya vatandaşlığı da bulunduğu için adaylığının onaylanmama ihtimaline karşı Prof. Dr. Cemil Hesenli'yi destekleme kararı almıştı. 9 Ekim 2013'te yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için mevcut cumhurbaşkanı İlham Aliyev de dahil olmakla 18 kişi adaylık başvurusunda bulundu ve Merkezi Seçim Kurulu 15 başvuruyu onayladı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler