YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İrlanda bunu hep yapıyor
İrlanda bunu hep yapıyor
İrlanda bunu hep yapıyor
14 Haziran 2008 / 09:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AB Anayasası hükmündeki Lizbon Anlaşması’na İrlanda halkı ‘Hayır’ dedi. Bu sonuç 2007’de büyük tartışmalar sonucu ortaya çıkan AB’nin ikinci anayasa denemesini tarihe gömmüş oldu


İrlanda’da önceki gün referanduma sunulan Lizbon Anlaşması yüzde 53 hayır oyuyla reddedildi. AB’nin anayasa taslağı olarak ortaya koyduğu ve 2007 yılında sıkıntılı bir sürecin sonunda üzerinde uzlaşılan Lizbon Anlaşması sadece İrlanda tarafından halkoyuna sunulmuştu. Birliğin diğer üyeleri ise bu anlaşmayı meclislerinde oylama kararı almıştı. Birliğe üye ülkelerin 18’i meclislerinde bu anlaşmayı onaylamıştı. Avrupa Anayasası yedi yıl süren müzakerelerin ardından 2005 yılında Fransa ve Hollanda’da reddedilmiş, üzerinde yapılan değişikliklerle Lizbon Anlaşması ortaya çıkmıştı.


B PLANI VAR MI


Şİmdİ Avrupa Birliği’nin anayasa konusunda nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Fransa Başbakanı François Fillon’un ‘İrlandalılar anlaşmayı reddederse, doğal olarak Lizbon Anlaşması olmaz’ şeklindeki açıklaması, anlaşmanın hiçbir sonuç alınamadan rafa kaldırılacağını gösteriyor. Ancak Fransa Devlet Bakanı Jean-Pierre Jouyet’nin, İrlandalılar hayır dese bile geri kalan ülkelere süreci devam ettirme çağrısında bulunması da bir ‘B Planı’nın habercisi. Buna göre İrlanda hariç diğer ülkelerin tamamının onayı beklenecek ve İrlanda’dan tekrar referandum istenecek.


İRLANDA BUNU HEP YAPIYOR


İrlanda, 2001’de özellikle genişlemeyle ilgili maddeleri tepki çeken Nice Anlaşması’nı yüzde 53,4’lik oranla reddederek daha önce de AB’nin başını ağrıtmıştı. Anlaşma, 2002’de yapılan ikinci referandumda yüzde 63,8’lük oranla kabul edilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler