YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irkçı vekil köşeye sıkıştı
Belçika'da, 'Elio Di Rupo, başkakan olursa, Namibya'ya yerleşirim' diyen ırkçı vekil, geri adım attı.
Irkçı vekil köşeye sıkıştı
06 Aralık 2011 / 17:57 Güncelleme: 06 Aralık 2011 / 18:15

İç siyasi krizlerde dünya rekortmeni Belçika 541 gün sonra yeni hükümete kavuşurken İtalyan asıllı Elio Di Rupo'nun (60) başbakanlığa getirilmesine en çok üzülen ırkçı Flaman Menfaati partisinin önde gelen isimlerinden Filip Dewinter oldu.

Mayıs ayında yaptığı açıklamada ''Di Rupo başbakan mı olacak  Asla olamaz. Olursa Namibya'ya yerleşirim'' taahüdünde bulunan Dewinter, yeni hükümetin kurulması üzerine geri adım attı.

Irkçı parlamenter, yeni açıklamasında ''Namibya'ya gideceğimi söylerken Di Rupo'nun başbakanlığını kabul etmeyeceğimi kastettim. Kendimi ileri sürüyorum. Di Rupo'ya karşı direnişi örgütleyeceğim. Flaman bölgesine her geldiğinde Di Rupo'yu protesto edeceğiz ve istenmeyen kişi olduğunu hissettireceğiz'' dedi.

Facebook üzerinden örgütlenen 50 bin Belçikalı ise Dewinter'ın sözüne sadık kalarak derhal Belçika'yı terk etmesi için kampanya yürütüyor.

Belçika'ya çalışmaya gelen İtalyan maden işçisinin oğlu olan yeni Başbakan Di Rupo, henüz bir yaşındayken babasını kaybetti.

Çocukluğu büyük yoksulluk içinde geçen ve zor şartlarda eğitimine ara vermeyerek kimya bölümünü bitiren Di Rupo, gençlik teşkilatlarına girdiği Sosyalist Parti'de hızla sivrilerek 36 yaşında milletvekili seçildi.

1996 yılında adı bir skandala karışan ve çocuk yaştakilerle cinsel ilişkiye girmekle suçlanan Di Rupo'nun hakkındaki iddialar kanıtlanamasa da eşcinsel olduğu zihinlere kazındı.

Federe yapılı Belçika'da 1999 yılındaki bölgesel seçimlerde Valonya Başbakanı olan Di Rupo, bir yıl sonra Sosyalist Parti'nin başına geçti.

Di Rupo'nun Belçika başbakanlığına getirilmesiyle ülke nüfusunun yüzde 40'ını oluşturan Valonlar, 37 yıl aradan sonra bu koltuğu çoğunluktaki Flamanlardan devralmış oldu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler