YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İranlı turistlere yol açıldı
İranlı turistlere yol açıldı
04 Ağustos 2015 07:24
Kalkınma Bakanı Yılmaz, İran’a ambargonun kalkmasının Türkiye’yi olumlu etkileyeceğini belirterek “İran’-la ticaretimiz şu anda 15 milyar dolar, hedef 30 milyar dolar. İranlı turist sayısında da artış olacak” dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İran’a ambargonun kalkmasının Türkiye’yi olumlu etkileyeceğini söyledi. Yılmaz, ticari ilişkilerin gelişmesi yanında İranlı turistlerin de Türkiye’yi yeniden tercih edeceğini ifade etti. Yılmaz, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, “İran’a ambargonun kalkması bizi de olumlu etkiler, ekonomik açıdan faydalı olacaktır. 80 milyonluk pazar açılmış olacak. Ticaret anlaşmaları yapıldı. Barışçıl olmayan şekilde nükleer enerji kullanımına biz de karşıyız. Yaşanan gelişmeler ticarete olumlu yansır. Bir yıllık perspektifte bunun yansımalarını görürüz” dedi.

Ticaret hedefi 30 milyar dolar

Yılmaz “Dış ticarette İran’la 30 milyar dolarlık bir hedefimiz vardır. Bir ara 22 milyar dolara ulaşmıştık. Son dönemde 14- 15 milyar dolara gelmiştik. İlk aşamada yine 30 milyar dolarlık bir hedef söz konusu olabilir. İkiye katlanma bir hedef olabilir daha önceden mutabık kaldığımız hedefti” diye konuştu. Yılmaz, Türkiye’nin sanayide iyi turumda olduğunu, İran ile Türkiye ilişkilerini tamamlayıcı olarak gördüklerini Türkiye’nin İran’ın Batı’ya açılan kapısı olduğunu ifade etti.

Yılmaz, İran’la yaşanan gelişmenin İranlı turistlerin sayısını da artıracağını, turizmde karşılıklı canlanma olacağını ifade etti. Turizm Bakanlığı verilerine göre haziran ayında İran’dan gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.5 artışla 153 bin 626 kişi oldu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler