YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'lı diplomattan Türkiye övgü dolu sözler
İran'lı diplomattan Türkiye övgü dolu sözler
21 Nisan 2015 16:49
İranlı diplomat Mir Mahmud Musevi, Türkiye’nin, AK Parti döneminde İslam ülkeleri için ekonomik ve siyasi bir model haline geldiğini söyledi.

İran'ın eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ve eski Pakistan ve Hindistan Büyükelçisi Mir Mahmud Musevi, Türkiye’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) döneminde İslam ülkeleri için ekonomik ve siyasi bir model haline geldiğini söyledi.

İran’ın önde gelen gazetelerinden reformist çizgideki Şark Gazetesi’ne verdiği röportajda Musevi, Türkiye’nin AK Parti ekseninde ve Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi siyasetçiler sayesinde ekonomik sorunlarını süratle çözüme ulaştırdığını ve yeni bir ekonomik model oluşturduğunu belirtti.

"Türkiye siyasi ve ekonomik model haline geldi"

İran kamuoyunda reformist çizgideki görüşleriyle tanınan Musevi, “Türkiye, İslam ülkeleri ve hatta diğer ülkeler için bir ekonomik model haline geldi. Ekonomik büyümede bütün Avrupa ülkelerinin hepsinin önüne geçti” dedi.

Türkiye’nin sosyal ve siyasi alanlardaki başarılarına da temas eden Musevi, “Türkiye 60-70 yıl sonra orduya yakın olan laiklerden uzaklaştı. Her ne kadar Türkiye’yi tam anlamıyla bir demokrasi kabul edemesek de geçmiş yıllar süresince her zaman ilk sözü söyleyen askeri diktatörlükten uzaklaştığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İranlı diplomat, AK Parti’nin uluslararası alanda da takdir edildiğini dile getirerek, “Erdoğan Davos’taki Kudüs işgalcisi rejimin cumhurbaşkanı karşısında aldığı tavırla İslam ve Arap aleminin tümünün sevgisini kazandı” diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllardaki siyasetini oldukça makul şeklinde değerlendiren Musevi şunları kaydetti:

“Çünkü Avrupa Birliği ile uzun vadeli programlar yürütüldü. Diğer taraftan ise bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirdi. Türkiye’nin İslam, Orta Asya ve Kuzey Afrika ülkeleriyle birlikte çalışması, bu ülkenin İslam dünyasındaki yerini yükseltmesine ve ekonomik ve siyasi bir model haline gelmesini sağladı.”

"Rekabetin düşmanlığa dönmesine izin verilmemeli"

Musevi, başta Yemen krizi olmak üzere bölgedeki sorunlar hakkında da bölge ülkelerinin bu krizler sebebiyle ilişkilerini bozmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan'ın son İran ziyaretine de temas eden Musevi, "kesinlikle yapılmalıydı" diyerek, ziyaretin oldukça faydalı olduğunu belirtti.

Yemen gibi sorunların er ya da geç çözüleceğini dile getiren Musevi, iki komşu ülke Türkiye ve İran’ın bu sebeple ilişkilerini bozmaması gerektiğini vurgulayarak, “Ülkelerin ilişkilerinde rekabet yapılmalıdır ancak bu rekabetin düşmanlığa dönmesine izin verilmemeli” dedi.

Yemen’deki kriz hakkında Musevi, “Ordular siyasi işlerden elini çekmeli ve siyasilere sorunu çözmeleri için izin vermeliler. Eğer askeri güçler müdahale ederse sorunların hiç biri çözüme ulaşmayacak” ifadelerini kullandı.

Tarihi olaylara dayanarak komşu ülkelerin birbirini suçlamasının da yanlış olduğunu ifade eden Musevi, “Eğer biz görüş ayrılıklarımıza saygı gösterirsek, Türkiye ve İran, İran ve Suudi Arabistan arasındaki anlaşmazlıkların çözümü daha rahat olacaktır” dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler