YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İranlı bakandan flaş Türkiye açıklaması
İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi, "Zor günlerde yanımızda olan arkadaşlarımızı hiçbir zaman unutmayız. Biz öyle bir şey yapmalıyız ki Türkiye ile bütün alanlarda ilişkilerimiz daha da artsın." dedi.
İranlı bakandan flaş Türkiye açıklaması
09 Nisan 2016 / 18:12 Güncelleme: 09 Nisan 2016 / 18:30

Vaizi, bir otelde düzenlenen Türkiye-İran Karma Ekonomi Komisyonu  (KEK) 25. Dönem Toplantısı'nda, İran ve Türkiye'nin çok önemli ortak noktaları  bulunduğunu, bu ortak noktaların her birinin kendi başına ilelebet iki devletin  birbirine bağlanması için yeterli görüldüğünü belirtti.

Ortak değer olan Hazreti Mevlana'nın, Konya'yı İran'a ve diğer illere  her anlamda bağlayabileceğini vurgulayan Vaizi, burada imzalanacak protokolün,  Mevlana'nın da inayeti sayesinde işlerin daha hızlanmasına vesile olacağını ifade  etti.

"Toplantılarımızın hiçbiri Reklam toplantısı değildi, hepsi iş  toplantısıydı"

Yapılan toplantılarda, ortak komisyonda iki konuya daha fazla ilgi  gösterme kararı aldıklarını aktaran Vaizi, "Biri özel sektörün önünde olan  manileri ortadan kaldırmaktır. Bu maniler özel sektörü yavaşlatıyor.  Toplantılarımızın hiçbiri reklam toplantısı değildi, hepsi iş toplantısıydı.  Bütün bakanlarla 2 saatten fazla görüştük. 

Kendimizi gümrük sorumlularının yerine  koyduk, yeri geldi bankacı olduk. Bütün bu görüşmelerde hep özel sektör  temsilcisi olduk. Çünkü şuna inanıyoruz ki; İran ve Türkiye devletinin,  kesinlikle özel sektörü desteklemekten başka bir işi olamaz. Özel sektör için  uygun zemini hazırlamalıyız, bu bizim önceliğimiz olmalıdır." diye konuştu.

Tahran'da Bakan Cevdet Yılmaz ile gümrük konusunu konuştuklarını  anlatan Vaizi, aynı zamanda Gümrük Bakanı ile de görüştüklerini, hem Türkiye  tarafından hem İran tarafından bazı konulara değindiklerini kaydetti.

Vaizi, Türkiye ile yaptıkları toplantılarda ilk amaçların, özel  sektörün önündeki manileri ortadan kaldırmak olduğunu bildirdi.

"Bankacılıkla ilgili sorunlarımızın büyük kısmı dün çözüldü"

"Sayın Cevdet Yılmaz geçen oturumda, bizim banka başkanlarımızla  görüştü. Bankacılıkla ilgili sorunlarımızın büyük kısmı dün çözüldü. İran Millet  Bankası, sizin için artık bütün bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir.  

Halkbank bizim hep yanımızda olmuştur. Zor günlerde yanımızda olan  arkadaşlarımızı hiçbir zaman unutmayız. Ambargo döneminde en iyi arkadaşımız  Türkiye idi. Biz öyle bir şey yapmalıyız ki Türkiye ile bütün alanlarda  ilişkilerimiz daha da artsın. 

Türkiye ön plana çıkmalı, sanayisine öncelik  verilmelidir. Türkiye her açıdan bizim için önceliklidir."

"Türkiye'ye geldiğimizde hiç yabancılık çekmiyoruz"

Turizm konusunun da iki ülke açısından çok önemli olduğuna değinen  Vaizi, şunları söyledi:

"Geçen yıl 1 milyon 700 binden fazla kişi, Türkiye'yi seçmiş. bugün  sadece Nevruz Bayramı'nda 43 bin kişi Van'a gitmiş. Bu bizi mutlu ediyor. Çünkü  Türkiye'ye geldiğimizde hiç yabancılık çekmiyoruz. 

Üniversiteler arası iş birliği  de çok önemlidir. Alt yapılarımızı bu doğrultuda geliştirmeliyiz. Eğer bilimsel  iş birliklerimiz devamlı gelişirse, ticaretimiz de o ölçüde gelişir."

Konuşmaların ardından, Vaizi ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, KEK  protokolünü imzaladı.

 // Ferhat
irana güven olmaz suriyeyedeki çocuklara acımayan zihniyet bizi çok sevdiğinden işbirliği yapmayacak!!!!başka çaresi olmadiğından yapacak...
09 Nisan 2016 22:07
yılanın başı
 // ahmet
islam düşmanları oluk oluk müslüman kanı akıtılırken iran ne yapıyor?...
09 Nisan 2016 21:50
İRAN MI?
 // sedat
MÜNAFIK İRAN EHLİ SÜNNET DÜŞMANI....
09 Nisan 2016 Cumartesi 21:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler