YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'la yeniden masaya oturuluyor
İran'la yeniden masaya oturuluyor
14 Temmuz 2010 22:20
Batı, İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakelerin tekrar başlayabileceğini duyurdu.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın yeşil ışık yakmasının ardından, ülkesinin tartışmalı nükleer programıyla ilgili müzakerelerin Eylül'de başlayabileceğini bildirdi.

Mutteki Lizbon'da yaptığı açıklamada, müzakerelerin Ramazan ayından sonra Eylül'de başlamasını öngördüklerini belirterek, "Müzakerelerin başlamasını istiyor ve destekliyoruz, ancak sadece müzakere etmek için diyalog istemiyoruz. Pratiğe geçmek istiyoruz" dedi.

Mutteki, P5 1 (BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya) grubunun yapısında değişiklik yapılması gerektiğini söyleyerek, bu gruba başka ülkelerin katılabileceğini kaydetti.

Müzakerelerin başlayacağı teyit edilirse, bu P5 1 ile İran makamları arasında 1 Ekim 2009'da Cenevre'de yapılan görüşmeden bu yana ilk olacak.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran ile nükleer görüşmelerin yeniden başlatılmasını ilke olarak kabul ettiğini bildirmişti.

Sözcüsünün açıklamasına göre, P5 1'in (BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya) temsilcisi durumundaki AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili'ye gönderdiği mektupta, Celili'nin diyaloğu yeniden başlatma isteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, görüşmenin yeri ve zamanının karşılıklı belirlenmesi önerisinde bulunmuştu.

Müzakerelerin mümkün olan en kısa sürede başlatılması dileğini belirten Ashton mektubunda, görüşmelerin güzün başlatılabileceği yönündeki ümidine dile getirmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler