YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'ın nükleer silah kabiliyeti engellenmeli
İran'ın nükleer silah kabiliyeti engellenmeli
08 Mayıs 2014 18:06
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İran ile sürdürülen müzakerelerde hedef, bu ülkenin nükleer silah elde edebilme kabiliyetinin engellenmesi olmalıdır" dedi.

Netanyahu, Nazi Almanya’sına karşı kazanılan İkinci Dünya Savaşı zafer günü kutlamalarında yaptığı konuşmada, "Bugün çok daha güçlüyüz ve herhangi bir saldırıya karşı kendimizi koruyacak güce sahibiz. Devletimiz, ordumuz ve gücümüz var" diye konuştu.

Konuşmasının devamında Netanyahu, "Ancak şunu bilmeliyiz ki İran'ın nükleer silahlarına karşı en iyi savunma, onun bu silahlara sahip olmasına asla izin vermemektir. Sürdürülen müzakerelerde hedef, İran'ın nükleer silah elde edebilme kabiliyetinin engellenmesi olmalıdır" ifadelerini kullandı.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 24 Kasım 2013 tarihinde Cenevre'de geçici anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında İran'ın nükleer programını, P5+1 ülkelerinin ise ekonomik yaptırımlarını kısmi olarak dondurmasına karar verilmişti.

Söz konusu anlaşmayla İran, 20 Ocak 2014 tarihinde Natanz ve Fordo nükleer tesislerindeki yüzde 20 uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almış ve elindeki 196 kilogram yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stokunu seyreltme işlemlerine başlamıştı.
İran'ın, elinde bulunan yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum stokunun tamamını 20 Temmuz'a kadar seyreltmesi gerekiyor.

 

 

AA

18:52
 // MUHAFIZ
Yahudilerin ençok korktukları SENDROMLAR: HITTİN sendromu ve HİROŞİMA sendromudur.Acaba kendilerine soruyorlarmı,5kilotonluk bir NÜKLEER SİLAH Hiroşimayı o hale getirdiyse 22000km lik bir ülkeyi ne hale getirir?Bunun cevabını biliyorlarsa neden hala kendileri DİMANO NÜKLEER SANTRALİNDE yüzlerce NÜKLEER SİLAH yapmaya devam ediyorlar?kendileri bu heveslerinden vazgeçmediği sürece başka ülkeler hiç vazgeçmeyecektir....
08 Mayıs 2014 18:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler