YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'ın kutsal mekanları ziyaret talebi reddedildi
İran'ın kutsal mekanları ziyaret talebi reddedildi
17 Ocak 2016 02:12
Ürdün'ün, İran'ın, yılda 500 bin vatandaşının Ürdün'deki kutsal mekanları ziyaret etmesine izin verilmesi yönündeki teklifini kabul etmediği bildirildi.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanı Hayil Davud, Ulusal Birlik Partisi'nin merkez binasında yaptığı konuşmada, geçen aralık ayında İran'a yaptığı ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Davud, ziyaretinin amacının, Ürdün'e İran dini turizminin kapılarını açmak olmadığını belirterek, "Gerek ziyaret esnasında gerekse daha önce İran yönetimi, 500 bin turistin Ürdün'ü ziyaret etmesine izin verilmesi yönünde talepte bulundu ancak bu talebi reddettik ve İranlı yetkililere, bunun sebebinin Suriye, Irak ve Yemen'in içişlerine müdahale etmeleri olduğunu ilettik" dedi.

Davud, Suudi Arabistan ile İran arasındaki son gerilimle ilgili ülkesinin tavrı hakkında, "Bizim Suudi Arabistan'la stratejik ilişkilerimiz var ve bundan geri dönemeyiz. Ancak iki ülke arasındaki bu anlaşmazlığın bir Şii-Sünni çatışmasına dönüşmesinden endişe ediyoruz" diye konuştu.

Davud, 23 Aralık'ta İslam Birliği Konferansı'na katılmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a ardından da Ürdünlü hacılarla ilgili konuları görüşmek üzere Suudi Arabistan'a gitmişti.

Ürdün'de Şiiler tarafından kutsal kabul edilen bazı sahabe kabirleri bulunuyor.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler