YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'ın ihracatı 7 ayda yüzde 19 arttı
İran'ın ihracatı 7 ayda yüzde 19 arttı
16 Kasım 2014 10:02
İran'ın petrol dışı ihracatı yılın 7 aylık döneminde 27 milyar dolara ulaştı

İran'ın petrol dışı ihracatının 2014'ün 7 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 27 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, söz konusu dönemde petrol dışı ihracat ağırlık bazında ise yüzde 8 artış gösterdi.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Ticaretin Geliştirilmesi Kurumu Başkanı Veliyullah Afhami, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Her ne kadar petrol dışı ihracat yaklaşık yüzde 19 büyüme gösterse de bu artış tatmin edici değildir ve daha da geliştirmeliyiz" dedi.

Söz konusu yedi aylık dönemde İran'ın petrol dışı ihracatında Çin, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) veHindistan'ın ilk sıralarda yer aldığını aktaran Afhami, İran'ın sıvılaştırılmış gaz ihracatının da son 7 ayda yüzde 63 artarak 7,5 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Afhami ayrıca, İran'ın, petrol ürünlerine uygulanan uluslararası yaptırımların hafifletilmesi ile birlikte petrokimya ve polimer ürünleri ihracatınıngeçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla 7,6 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

İran, 2013 yılında 49,4 milyar doları petrol ve petrol ürünleri olmak üzere 72 milyar dolar ihracat, 66,7 milyar dolar ithalat yapmıştı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler