YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'ın generalleri Suriye'de birer birer öldürülüyor
Beşşar Esed rejimine destek olmak amacıyla Suriye'ye askeri birliklerini yolyan İran ağır askeri kayıplar vermeye devam ediyor. İran'ın Suriye'de Şubat 2013'ten bu yana 11 generali öldürüldü.
İran'ın generalleri Suriye'de birer birer öldürülüyor
10 Mayıs 2016 / 19:22 Güncelleme: 10 Mayıs 2016 / 19:24

Beşşar Esed rejimi için savaşmak üzere Suriye'ye ordu ve özel kuvvetler mensuplarını sevk eden İran'ın ağır askeri kayıpları artıyor. Şubat 2013'ten bu yana öldürülen generallerin sayısı 11'e çıktı.

İran, Suriye'ye Esed rejiminin çöküşe geçtiği 2012 sonlarından itibaren Devrim Muhafızları Ordusu askerlerini gönderiyor. 

Rusya'nın 13 Mart'ta güçlerini azaltma kararını bildirmesi üzerine İran, doğacak boşluğu kapatmak için İran ordusu içindeki özel kuvvetleri de Suriye'ye sevk etti. İran askerleri, halihazırda yoğunlukla Halep'in güneyinde muhaliflerle çatışıyor.

AA muhabirinin İran basınından yaptığı derlemeye göre, Şubat 2013'ten bu yana Suriye'deki çatışmalarda 11 İranlı general öldürüldü.

Son olarak geçen cuma, Halep'in güneyindeki Han Tuman beldesinde Tuğgeneral Cevad Durbin hayatını kaybetti. Daha önce de Şam, Halep ve Kuneytra bölgelerinde Hasan Şateri, Muhammed Cemalizade, Abdullah İskenderi, Cabbar Derisavi ve Ali Allahdadi isimli generallerin hayatını kaybettiği İran basınına yansımıştı.

Geçen sene ekim ayında da Devrim Muhafizları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Hemedani Halep'te, "Ebu Zehra" adıyla bilinen Hac Hamid Muhtarbend ve Ferşad Hasunizade adlı iki Devrim Muhafızları generali de Hama'da öldürülmüştü. 

Devrim Muhafızlarından Tuğgeneral Muhsin Kacariyan ile Tuğgeneral Hasan Ali Şemsabadi de Suriye'deki çatışmalarda öldürülen generaller arasındaydı.

İran, Han Tuman'da geçen cuma Tuğgeneral Durbin ile beraber Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Karargahı Komutanlarından Şefiğ Şefii'nin de olduğu toplam 15 askerini kaybetti.

thumbs_b_c_52248e46bdf8150fe5330fc09458e0ff.jpg

İranın niyeti de fos, askeri de
 // Hüseyin
Esed gibi bir zalime destek veren iranın niyeti müslüman niyeti değil, belli ki askeri de niyeti gibi. Zalimi destekleyip mazlumları katledenlerin iki cihanda yüzü olmasa gerek......
10 Mayıs 2016 Salı 19:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler