YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İran'ın direniş eksenini desteklemesi stratejik bir konudur"
"İran'ın direniş eksenini desteklemesi stratejik bir konudur"
17 Aralık 2014 06:44
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, İran'ın direniş eksenini desteklemesinin stratejik bir konu olduğunu ve Suriye'nin bu ekseni oluşturan halkalardan birini teşkil ettiğini söyledi.

Cihangiri, Tahran'daki resmi temaslarını tamamlayan Suriye Başbakanı Vail Nadir el-Halki ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye ile İran'ın eskiye dayanan ilişkilerine işaret eden Cihangiri, "İran'ın Suriye'ye olan desteği, Suriye'nin ülkemize dayatılan savaş gibi (İran-Irak savaşı) hassas dönemlerde bize verdiği desteğin devamı niteliğindedir. İran'ın direniş eksenini desteklemesi stratejik bir konudur ve Suriye bu ekseni oluşturan halkalardan biridir" diye konuştu.

Ülkesine olan desteklerinden ötürü Cihangiri nezdinde tüm İranlılara teşekkür eden Suriye Başbakanı Halki de "İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin artırılarak sürdürüleceğini" ifade etti.

Halki ayrıca, İranlı aktif şirketleri Suriye'nin yeniden yapılandırılmasında yer almaya davet etti.

Bu arada Halki, Tahran'da devam eden temasları çerçevesinde İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile de bir araya geldi.

Sadabad Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ile bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Halki, Tahran'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile de bir araya gelmişti.


AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler