YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'ı sarsan yolsuzluk skandalı
İran'ı sarsan yolsuzluk skandalı
18 Şubat 2015 12:56
İran Yargıtay Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani, ülkede 65 trilyon riyallik (yaklaşık 2 milyar dolar) yeni bir yolsuzluk vakasının tespit edildiğini söyledi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Hürremabad kentinde Luristan Eyaleti İdari Kurulu toplantısında konuşan Laricani, ülkede yeni yolsuzluk dosyalarının tespit edildiği bilgisini vererek, "Bu dosyalardan biri teminatsız şekilde bir kişiye 65 trilyon riyal (yaklaşık 2 milyar dolar) kredi verilmesiyle ilgili" dedi.

Kredinin, İran'daki özel bir banka tarafından verildiğini belirten Laricani, "Kredi verilirken gerekli teminat da alınmamış. Söz konusu kişinin paranın bir kısmını döviz olarak yurtdışına çıkardığını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

İran'da yolsuzluk iddiaları son zamanlarda ülkenin gündeminde sıkça yer alıyor.

Ülkenin Ekonomi Bakanı Ali Tayyipniya, 2014'ün Aralık ayında bankacılık sisteminde yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir yolsuzluk tespit edildiğini açıklamıştı.

Son olarak yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, suçlu bulunarak 5 yıl hapse mahkum olmuştu. Rahimi, Pazar günü cezasını çekmek üzere Tahran'daki cezaevine konulmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler