YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan Türkiye'ye tepki
İran'dan Türkiye'ye tepki
06 Eylül 2011 18:27
NATO füze savunma sisteminin Türkiye'ye kurulacak olmasına İran sert tepki gösterdi.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkan Yardımcısı İsmail Kosari, Türkiye'nin topraklarına NATO radarlarını yerleştirmeyi kabul etme kararının, Tahran-Ankara ilişkilerine zarar verebileceğini kaydetti.

Kosari yaptığı açıklamada, Türkiye'nin NATO füze savunma sistemi için radar konumlandırma kararının, Ankara için olumsuz sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Kosari, "İyi ki kardeş ve dost ülke Türkiye'nin, İran ile geçmiş yıllardan gelen çok iyi ilişkileri var. Fakat bu son durumda, ulusal çıkarlarını bir kenara bırakarak ABD ve AB'nin (politikalarını) takip etti" dedi.

NATO füze savunma sisteminin Türkiye'ye konuşlandırılmasına karşı oduklarını vurgulayan Kosari, "Türkiye'nin attığı bu adımın tüm (Ortadoğu) bölgede bir güvensizlik ortamı doğuracağı dikkate alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

Kosari, "ABD ve NATO girdiği her yerde, bulunduğu bölgede güvenliği tesis etmekte başarısız olduğu gibi oranın güvensiz bir yer haline gelmesine neden olmuşlardır" dedi.

"Kardeş ülke Türkiye'den böyle bir kararı kabul etmesini beklemiyorduk" diyen Kosari, "Daha önceki hükümetler (NATO ile) böyle bir anlaşmayı kabul etmediler. Dolayısıyla (AKP liderliğindeki) İslami bir hükümet nasıl böyle bir karar alabilir?" diye konuştu.

Türkiye'nin on yıllardır Avrupa Birliği üyeliği peşinde olduğunu ancak Ankara'nın bu talebinin defalarce reddedildiğini belirten Kosari, "Fakat NATO'da Türkiye'nin bulunmasında hem fikirler, çünkü ittifakın ağır askeri yükünü Türkiye'nin üzerine yüklemek istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu son kararının, Türk milletinin menfaatlerine hizmet etmeyeceğini söyleyen Kosari, bu hareketle Türk halkının hükümete olan güvenini kaybedeceğini ileri sürdü.

Türk halkının Müslüman olduğunu ve Müslüman devletlerle daha sıkı bağlar kurmak istediğini dile getiren Kosari, Türkiye'nin füze kalkanı konuşlandırma kararının, Tahran'ın Ankara ile ilişkilerini gözden geçirmeye sevk edeceği uyarısında bulundu. 

Kosari, "Türkiye ile ilişkileri gözden geçirebiliriz. Mesela PKK meselesinde, problemimizi çözebiliriz. Biz zaten bunu hallettik. Fakat Türkiye'nin hala onlarla (PKK) problemleri var. Onlara karşı bizden işbirliği beklememeliler. Bu örneklerden sadece biri" ifadelerini kullandı.

Radar sistemlerinin Türkiye'nin güney doğusuna konuşlanacağı haberlerine ilişkin olarak da Kosari, "Türkiye onlara yer verecekse bu niçin İran sınırına yakın güney doğu bölgesi oluyor? Niçin kuzey batı veya batı olmuyor? Eğer İran'a karşı bir art niyetleri yoksa, niçin radar üssünü Avrupa'ya kurmuyorlar? Bu meseleyi kesinlikle gözden geçireceğiz" diye konuştu.

Türk yetkililere de çağrıda bulunan Kosari, Batı'nın politikaları karşısında Türk milletinin çıkarlarını düşünmeleri gerektiğini ileri sürdü. İHA

Türkiye İran'sız yaşayamaz...
 // ibrahim çelikoğlu
Füze kalkanı radar üssünün Türkiye'de kurulmasında hayır vardır.
Kosari meraklanmasın İran işgal edildiği taktirde,Türkiye her tarafından hapis edilmiş olacak ve işgal edilmesi daha kolay olacağının farkına varmıştır.İran'a karşı işbirliği;Kendi ipini kendisinin çekmesi olacaktır.Yeterki İran haksız bir cephe almasın.İran emperyalis güçlerle iş yaparsa,ayni duruma kendisi düşer.Şeytan kandırıp ateşlenmiş fırına atar..Füze kalkanı İran için de...
06 Eylül 2011 19:34
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler