YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan Suriye savaşanlara cennetin anahtarı!
İran'da din adamlarının Suriye’ye gönderilen yabancı savaşçılara 'cennetin anahtarı' adı altında anahtarlar verdiği, yabancı savaşçıların ise bu anahtarları gittikleri her cepheye götürdükleri belirlendi.
İran'dan Suriye savaşanlara cennetin anahtarı!
15 Mayıs 2016 / 08:50 Güncelleme: 15 Mayıs 2016 / 10:44

Suriye'de rejim güçlerinin yanında muhaliflere karşı savaşan on binlerce yabancı paralı Şii militan bulunuyor. Afganistan, Irak, Filistin, Pakistan, Lübnan, İran gibi ülkelerden getirilen bu militanlar savaşta eli kanlı Esed rejimin en büyük yardımcıları olarak gösteriliyor.

HALEP'İ YABANCILARLA KUŞATACAK

Şam rejiminin ülkenin en önemli kenti olan Halep'i tam anlamıyla kuşatmak amacıyla yaptığı saldırılarda ön cephelerde yine para karşılığı savaşan bu militanlar bulunuyor. Halep'in en kritik cephesi olarak gösterilen Handerat'ta muhalifler ile rejim güçleri arasında son günlerde meydana gelen şiddetli çatışmalarda çok sayıda yabancı Şii militan öldürülürken bir çoğu da savaşan muhalif güçler tarafından esir alındı.

İRAN'DAN KAN DÖKENE CENNET ANAHTARI

Esir alınan militanların büyük kısmı, Liva el Kudüs isimli şii askeri örgütün mensupları. Yüzlerce hatta binlerce kilometre uzaktan Suriye'ye savaşmaya gelen Şii militanların motivasyon kaynakları üstlerinde yapılan aramalarda ortaya çıktı.

Yabancı savaşçıların ceplerinden, İranlı Şii din adamları tarafından kendilerine verilen be “Cennet anahtarı” denilen anahtarlar bulundu. Yabancı Şii militanların, İran tarafından “cennetin anahtarı” olduğu kendilerine inandırılan bu anahtarları gittikleri her cepheye götürdükleri anlaşıldı.

ÖLDÜREREK PARA KAZANIYORLAR

Savaşlarındaki en büyük motivasyonları mezhep taassupları ve aldıkları maaş olan bu savaşçılar ülkelerinin en alt sınıflarına mensup şahıslar oldukları değerlendiriliyor. Suriye'de insan öldürerek ailelerini geçindiren bu kişiler ailelerine öldükten sonra da maaş verilmeye devam ediliyor.

ON BİNLERCE YABANCI SAVAŞÇI

Öte yandan ülkelerindeki savaşlardan kaçarak İran, Lübnan ve Suriye'ye sığınan Afgan ve Iraklı mülteciler de İran tarafından para karşılığı savaştırılıyor. Suriye'nin genelinde başta Lübnan Hizbullah'ı olmak üzere Liva Kudüs, Asaib ehl'il hak, Hizbullah Irak, Fatımi Tugayı, Nuceba, gibi milis tugayları İran güdümüyle Suriye'ye onbinlerce savaşçı taşıdı.

 

YENİ ŞAFAK

Tuvalet anahtarı
 // alper keskin
bu anahtarla ancak tuvalet kapısı açılır umarım kendi üstlerinden sifonu çekmeyi unutmazlar......
15 Mayıs 2016 Pazar 16:04
ANAHTARA BAK
 // ismail emre
2016 lamborghini model araba anahtarı mübarek ...Cennetten arsa da ister bunlar denize sıfır......
15 Mayıs 2016 Pazar 15:42
 // Ömer
neyin peşindesiniz acaba? Bir taraftan abd ısrail ab ne rest çekerken bir taraftanda kavgalı olmadık Komşu müslüman ülke kalmadı. abd ve ısrailin de tam istediği... Dost üklerden hiç birinde demokrasi adına ufacık bir uygulama yok iken Suriye'ye demokrasi getirmek nereden icap etti? Gerçi bu planın uygulama girişimini sınırda çevikgiller döneminde kabadaylık için sınıra gönderilerek öcalan üzerinden Ülkeyi dizayn etme ihanetini unutmadık. En kötü komşu "dost görünümlü” komşudan iyid...
15 Mayıs 2016 12:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler