YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan sonra şimdi de Şam'da
İran'dan sonra şimdi de Şam'da
06 Ocak 2010 11:43
El Kaide'nin lideri Ladin'in en küçük oğlunun İran'dan ayrıldığı ve Suriye'ye geçtiği ileri sürüldü

Terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in en küçük oğlunun, 8 yıldır bulunduğu İran'dan ayrılıp Suriye'ye geçtiği bildirildi.

Eşşark El Avsat gazetesindeki haberde, Bin Ladin'in en küçük oğlu Bekir'in Aralık sonunda İran'dan ayrıldığı, 16 yaşındaki Bekir'in 25 Aralık gecesi Suriye'nin başkenti Şam'a geçtiği belirtildi.

Haberde, Bekir'in, El Kaide liderinin eşlerinden biri olan Suriye kökenli annesi Necva El Ganem ile buluşmak üzere Şam'a geçtiği kaydedilirken, Bin Ladin'in 29 yaşındaki oğlu Ömer'in gazeteye, "Kardeşim Bekir Noel gecesi Tahran'dan geldi ve aileyi mutluluğa boğdu, annemizin gözyaşları dindi ama ailemizin bütün bireyleri Tahran'dan sağ salim ayrılabildiğinde mutluluğumuz tam olacak" açıklamasında bulunduğu bildirildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, cumartesi günü, Bin Ladin'in Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğine sığınan kızlarından birinin iadesi konusunu İran ile görüştüklerini açıklamıştı.

Eşşark El Avsat gazetesi, 23 Aralıkta, 11 Eylül 2001'deki saldırıların ardından sırra kadem basan El Kaide liderinin toplam 18 kişiden oluşan ailesinin bir bölümünün İran'da gözetim altında yaşadığını duyurmuştu.

Haberde, İran Devrim Muhafızlarının bir anlık dikkatsizliğinden yararlanan 17 yaşındaki İman'ın Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğine sığındığı yazılmıştı. 2 gün sonra da İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin söz konusu kişinin kimliğinin doğrulanmasının ardından İran'dan ayrılabileceğini söylediği belirtilmişti.

AA


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler