YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan şaşırtan itiraf! "Gizli kalmalıydı"
İran'dan şaşırtan itiraf! "Gizli kalmalıydı"
22 Ağustos 2016 15:36
İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, ülkenin batısındaki Hemedan üssünün Rus uçaklarının kullanımına açılmasının gizli kalması gerektiğini ancak Moskova'nın buna uymadığını söyledi.

İran devlet televizyonunda canlı yayınlanan bir programa katılan  Dehkan, üssü kullandığını medyaya duyuran Rusya'yı "gösteriş" yapmakla suçladı.

Dehkan, Rusya'nın üssü kullanma konusundaki gizliliğe riayet etmeyerek  "yakışıksız" bir tutum sergilediğini belirtti.

Rusya'ya üs tahsis edilmediğini savunan Dehkan, Rusya'nın üssü sınırlı  bir süre için kullanacağını bu sürenin de Suriye'deki duruma göre şekilleneceğini  ifade etti.

Ülkenin batısındaki Hemedan Şehit Nuje Hava Üssü, geçen hafta  Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının  kullanımına açılmıştı. Üssün Rusya'ya açılmasıyla İran'da "1979 İslam  Devrimi"nden sonra ilk kez yabancı bir devlete ülkedeki askeri tesisleri kullanma  izni verilmiş oldu. İran anayasasının herhangi bir yabancı devlete üs verilmesini  yasaklayan hükümlerine karşın yönetim bunun üs tahsisi değil, kısmi işbirliği  olduğunu savunuyor.

İranlı bazı milletvekilleri ise üssün Rus uçaklarının kullanımına  açılmasının anayasanın ihlali olduğuna ilişkin itirazlarını Meclis Başkanı Ali  Laricani'ye iletmişti.

Laricani, medyada İran'ın Rusya'ya askeri üs tahsis ettiğine yönelik  haberlerin doğru olmadığını savunarak, "İran bir müttefik olarak Rusya'yla Suriye  gibi bölgesel meseleler hakkında iş birliği yapıyor. Bu işbirliği Rusya'ya askeri  üs verdiğimiz anlamına gelmiyor. İran, Rusya’ya veya herhangi bir başka ülkeye  askeri üs tahsis etmemiştir." ifadelerini kullanmıştı.

İran Meclisi Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin  Burucerdi de, Milli Güvenlik Yüksek Konseyi'nin kararı doğrultusunda Rusya'ya ait  savaş uçaklarının ülkenin batısındaki Hemedan'daki hava üssünü sadece yakıt  ikmali amacıyla kullandığı açıklamasında bulunmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler