YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan Obama'yı şok eden cevap!
İran'dan Obama'yı şok eden cevap!
09 Ekim 2013 16:24
Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak için düzenlenecek İkinci Cenevre Konferansı'na İran'ın da katılması için, ABD'nin öne sürdüğü koşulları Tahran'ın reddettiği iddia edildi.

İsrail gazetesi Jerusalem Post'un internet sayfasında yer alan habere göre, Suriye için toplanacak İkinci Cenevre Konferansı'na dahil olmak isteyen İran 'a ABD ön koşul sundu.

Washington, ön koşul olarak İran'dan Suriye'de geçici bir hükümet kurulmasına destek vermesini talep etti. Ancak Tahran, İkinci Cenevre Konferansı'na katılmak için hiçbir ön koşul kabul etmeyeceğini ABD'ye bildirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, "Eğer bizim katılımımız çözümün yararına olacaksa, İran İslam Cumhuriyeti'ne koşullar koymak kabul edilemez ve biz hiçbir koşulu kabul etmeyiz" dedi.

Afham, ülkesinin Suriye için toplanacak Konferans'tan uzak tutulmasının, "Tahran'ın müzakerelerdeki yapıcı rolunden mahrum kalmak" anlamına geleceğini iddia etti.

Suriye'deki iç savaşı önlemek için 2012 Haziran ayında İsviçre'de Cenevre Konferansı düzenlenmişti. Konferansa, ABD, Rusya, Körfez ülkeleri, Suriye'nin komşuları Türkiye ve Irak katılmıştı. Ancak İran konferansa davet edilmemişti.

 

NTV

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler