YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan Mısır açıklaması
İran'dan Mısır açıklaması
11 Şubat 2011 23:30
İran, Mübarek'i istifa etmeye mecbur bırakan halk hareketinin zaferle sonuçlanmasını "onların sevinçlerini paylaşıyoruz"şeklinde değerlendirdi.

İran, Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifa etmeye mecbur bırakan halk hareketinin zafere ulaşmasını kutladı.

Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Mısır'daki devrim hareketini, ''Büyük Mısır halkını zaferden dolayı tebrik ediyor, onların sevinçlerini paylaştığımızı bildiririz'' sözleriyle değerlendirdi.

Milyonlarca kişinin, bugün İran İslam Devrimi'nin 32. yıl dönümünü kutlama törenlerine katılarak devrime olan bağlılıklarını gösterdiğini'' kaydeden Salihi, ''İran halkı, tarih yaratan Mısır halkının, cesur ve adalet talep eden hareketinin yanında'' ifadesini kullandı.

Mısır halkından direniş, azim ve sağlam iradeyle gurur verici zaferlerini pekiştirmelerini isteyen Salihi, Mısırlıların hakları olan tüm taleplerini elde etmesi temennisinde bulundu.

Salihi, siyonist İsrail'e karşı mücadelede parlak bir geçmişi bulunan Mısır ordusundan da böylesi hassas bir süreçte kendi büyük halkının tüm isteklerinin gerçekleşmesi için üzerine düşen tarihi görevi yerine getirmesinin beklendiğini belirtti.

Tahran yönetimi, Mısır'daki halk hareketini ilk gününden beri destekleyerek, yönetimden halkının sesine kulak vermesini talep etmişti.

Bu arada, Mısır'daki halk hareketinin zafere ulaşması, İran'da 11 Şubat 1979'da Şah rejiminin devrilmesi ve İslam Devrimi'nin zafere ulaşmasıyla aynı güne denk geldi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler