YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran’dan İslam dünyasına Mescid-i Aksa çağrısı
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İslam dünyasına, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine karşı harekete geçme çağrısında bulundu. "İsrail’in varlığı Beşşar Esad’ın kalmasına bağlı" diyen İran'ın bu çağrısı samimi bulunmadı.
İran’dan İslam dünyasına Mescid-i Aksa çağrısı
19 Kasım 2014 / 16:25 Güncelleme: 19 Kasım 2014 / 17:08

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İslam dünyasına, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine karşı harekete geçme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Zarif, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerin dışişleri bakanlarına gönderdiği mesajda, İsrail’in "Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını" kınayarak, acil ve etkili önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Mesajında Zarif, saldırıların "provokatif" olduğunu belirterek, "İsrail’in, saldırılarını Kudüs’ün Yahudileştirilmesi politikaları çerçevesinde sürdürdüğünü" ifade etti.

Uluslararası kuruluşların saldırılara ilişkin sessizliğini de eleştiren Zarif şunları kaydetti:

"İslam ülkeleri acilen harekete geçmelidir. İran, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı savunmak için İslam ülkeleriyle işbirliği halinde acil ve etkili adımlar atmaya hazırdır.”

Çağrı samimi değil

Suriye’de Beşşar Esad’a destek vererek 300 bine yakın Müslümanın ölümüne katkıda bulunan, beş milyon Müslümanın göçe zorlanmasına destek veren, Irak'da Nuri Maliki hükumetine destek vererek 7 milyon Müslümanı adeta işkence kamplarına maruz bırakan ve mezhep çatışmalarını körükleyen, son olarak da en yetkili ağızlardan “İsrail’in varlığı Beşşar Esad’ın kalmasına bağlı” demekten kaçınmayan İran, İslam dünyasına Mescid-i Aksa için eylem çağrısında bulunması asla samimi ve inandırıcı bulunmuyor. 

 

Diplomatik kaynaklar, IŞİD konusunda ABD ve İsrail ile aynı cephede yer alması ve son zamanlarda hızlı bir şekilde Batı ile işbirliği içine girmesini kamufle etmek için böyle bir çıkışta bulunduğu yorumunu yapıyor.

 

O nedenle İran’ın Kudüs vesilesiyle İslam dünyasını eyleme çağırmasını asla samimi bulunmuyor.

14:04
 // Aydın
İran şimdiye kadar islam dünyası için ne yaptı böyle atıp tutmaktan başka...
19 Kasım 2014 14:04
13:27
 // vatan sever
İranli bakana gunaydin diyorum olay yeni olmus gibi aciklama yapiyorlar kesin kendi ulkeleri adina hesaplari olmali yoksa muslumanlar icin kilini bile kipirdatmazlar ornek suriye irak filistin miammar dogu turkistan orta afrika uyanmak lazim......
19 Kasım 2014 13:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler