YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan IŞİD'e saldırı haberlerine yalanlama
İran'dan IŞİD'e saldırı haberlerine yalanlama
07 Aralık 2014 08:29
İran, Irak'taki IŞİD mevzilerine hava saldırısı düzenlediği iddialarını yalanladı.

İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, İran'ın Irak'taki IŞİD mevzilerine hava saldırısı düzenlemediğini, ancak Irak hükümetinin talep etmesi halinde buna hazır olduklarını belirtti.

Haberde ayrıca, İranlı yetkilinin, Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur'un Londra'da İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, saldırı düzenlediklerine ilişkin iddiaları kabul etmediğini öne sürerek, "Rahimpur bir soru üzerine Irak hükümetinin talebi halinde İran'ın askeri yardım dahil, her türlü yardım için hazır olduğunu vurguladı" dediği bildirildi.

Guardian gazetesinde Rahimpur'un, ülkesinin Irak'taki IŞİD mevzilerine hava saldırısı düzenlediği iddialarını kabul ettiği bildirilmişti.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani de, Cuma günü Pakistan'a yaptığı resmi ziyaret sırasında yaptığı açıklamada iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, "Biz hiç bir şekilde Suriye'de ya da başka bir bölgede tek başımıza veya başka bir ülke ile hava saldırısı düzenlemedik" demişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler