YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan İngiltere'ye ağır suçlama
İran'dan İngiltere'ye ağır suçlama
16 Ocak 2015 09:13
İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, İngiltere'nin kirli politikaları sonucu IŞİD'in ortaya çıktığını öne sürdü.

İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, ülkenin “dini merkezi” konumundaki Kum kentinde konuşan Firuzabadi'nin hedefinde IŞİD ve İngiltere vardı.

IŞİD'in kuruluşu ve ilk dönemlerinde el- Kaide'yle bağlantılarına değinen Firuzabadi, "Selefi ve tekfirci terör örgütü IŞİD, sömürgeci İngiltere'nin kirli politikaları sonucu ortaya çıkmıştır. Düşman, siyonist rejim ve İngiltere'nin finansal desteğiyle, Emevi ve Abbasiler'in hilafet düzenini kurmak istiyor. Günümüzde IŞİD, İslam ve Şiiliği’n en büyük düşmanıdır" ifadelerini kullandı.
 
Firuzabadi 17 Aralık'ta, "Suudi Arabistan'ın petrol gelirleri, IŞİD gibi terörist ve aşırı grupların hizmetinde. Suudi Arabistan, petrol üretimini arttırarak Batı'yı yakıt açısından güvence altına alıyor. Bu ülke, IŞİD gibi terörist örgütlerin kurucusu ve organizatörüdür" iddiasında bulunmuştu.
 
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, daha önce ABD’yi IŞİD koalisyonunda bölge ülkelerine çifte standart uygulamakla, koalisyonda bulunan bazı ülkeleri ise Suriye ve Irak’taki “terörü” finanse etmekle suçlamıştı.
 
Washington’ın gelecek dönemde samimiyetini ispat etmesi gerekeceğini söyleyen Afham, geçtiğimiz hafta da İran ile ABD arasındaki nükleer müzakereler sırasında IŞİD konusunu görüştükleri iddialarını yalanladı.
 
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Ebu Talibi ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin açıkladığı operasyonun hedeflerinde başarılı olmasını ve aynı zamanda bölgedeki ülkelerin egemenliğine ve halkın iradesine saygı göstermesini istemişti.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler