YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran'dan gövde gösterisi
İran, Milli Nükleer Teknoloji Günü münasebetiyle ülkenin nükleer programına yönelik üç önemli tesisin açılışını gerçekleştirdi.
İran'dan gövde gösterisi
09 Nisan 2013 / 12:24 Güncelleme: 09 Nisan 2013 / 12:25

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın video konferans yoluyla açılışını yaptığı tesisler arasında, oskit uranyum üretim merkezi de bulunuyor. Şehid Rızainejad tesisi, ülkenin ikinci oksit uranyum merkezi olma özelliği taşıyor.

Ayrıca Yezd eyaletinin Ardakan bölgesindeki uranyum madeni ile Taft şehrindeki ilk Rodotron hızlandırıcısı da hizmete açıldı. Böylece Ardakan'dan çıkarılan uranyum işlenerek Şehid Rızainejad tesisinde oksik uranyuma dönüştürülecek. Tesisin yıllık 60 ton oksit uranyum üretme kapasitesi bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad video konferans töreninde yaptığı konuşmada, nükleer sahadaki gelişimin devam ettiğini belirterek, İran halkının bu alanda her geçen gün yeni başarılara şahit olduğunu söyledi.

Sıvı özütleme çözeltilerinden elde edilen bir tür konsantre uranyum olarak bilinen oksit uranyumun elde edilmesi, uranyum filizinin işlenmesi sürecinin ara safhalarından birini oluşturuyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler